Darniai įsispraudė tarp pušų


kulautuva

„Kauno dienos“ autorė Vereta Rupeikaitė aprašė architektų Aido Kalinausko, Vaido Tamošiūno ir Andriaus Šovos kūrinį Kaune, Kulautuvoje. Autorė pastebi, kad šis modernus, šiuolaikiškas gyvenamasis namas turi ne tik architektūrinę vertę, bet ir energiškai efektyvaus namo privalumų.

Nuo pamatų iki stogo nusidriekusi stiklo siena, dideli vitrininiai langai kitose namo pusėse, stiklo intarpai stoge sukuria didingus miško paveikslus. Praėjusi žiema parodė, kad namas ne tik turtingas vaizdais, bet jis dar ir šiltas.

Pavėsyje nepagailėjo langų

Ilgai turėtą ir mylėtą namą mieste kauniečių šeima vis dėlto ryžosi iškeisti į naują būstą, nes panoro persikelti į ramybės oazę, kurorto statuso siekiančią Kulautuvą, kuri kone visa skendi tarp pušų. Sklypas su aukštaūgiais medžiais turėjo ne tik pranašumų, bet ir uždavė mįslių. Kaip padaryti, kad nuolatiniame pavėsyje stovėsiantis namas nebūtų niūrus, kad jame nestigtų natūralios dienos šviesos?

Kauniečių architektų komanda ne kartą vyko į sklypą ir stoviniavo tarp pušų, kol suprojektavo į tris puses išsišakojusį statinį su šlaitiniu stogu. Dabar jame pagaunami rytinės, pietinės ir vakarinės saulės spinduliai, vietomis prasiskverbiantys pro pušų vainikus.

Pastate itin gausu skaidrių elementų. Antai visa galinė namo siena stiklinė. Ji ne tik suteikia daug šviesos, bet ir tartum įrėmina miško paveikslą prisėdus ant minkštasuolio svetainėje. Skaidrūs, šviesūs paviršiai interjere netrukdo dominuoti miško vaizdams.

“Viską užburia gamta. Norėjosi saulės, jaukumo, erdvės. Bijojau, kad tik nebūtų tamsu, niūru”, – nuogąstavimus prisiminė namo šeimininkė.

kulautuvaaa

Persivežė turėtus baldus

Antras namo savininkų pageidavimas – pastatas turi būti ekonomiškas. Vieną šaltąjį sezoną jau praleidę naujame būste, naujakuriai nurimo: namas išties nereikalauja didelių šildymo sąnaudų. Antai, kai lauko temperatūra apie nulį, užtenka svetainėje pakurti židinį, šilumos namuose užtenka iki kitos dienos.

Moteris nesigilino į statybos subtilybes, bet žino, kad sienos buvo maksimaliai apšiltintos, buvo naudoti trigubi stiklo paketai. Maža to, svetainės erdvė driekiasi iki pat pastogės, galima sakyti, per du aukštus, taigi, šildomas tūris daug didesnis nei įprasto aukščio patalpoje.

Šeima naudoja tik vieną namo aukštą, mansarda negyvenama, nes nėra poreikio turėti gausybę kambarių. Užtenka svetainės, sujungtos su virtuve ir kelių miegamųjų. Esant poreikiui, palėpę galima įrengti.

Šeimininkai nesišvaistė pinigais. Daug baldų ir daiktų persivežė iš turėto namo, naujai įsigijo tik tai, ko pervežti buvo neįmanoma. Pavyzdžiui, virtuvės baldus, sienines spintas.
Žurnalinis staliukas su stalčiumi ir savotiška ekspozicine erdve, uždengta stiklu, puikiai pritapo naujoje aplinkoje. Stalelyje šeimininkė eksponuoja dekoratyvias kompozicijas. Pamačiusi kažkur iš virvės susuktas saulutes, moteris nusipirko virvės, susuko ir įdėjo į stalo rėmą. Likusius dekoro elementus ji parenka pagal metų laiką. Laukiant Kalėdų, čia svečiuojasi eglės šakelės, vasarą žydi gyvos gėlės.

Dideliais langais pasižyminčiame interjere gausu stiklinių paviršių. Stiklas vyrauja vonios kambariuose, net apsauga ant grindų ties židiniu – stiklinė. Skaidrūs elementai namuose tartum pranykę, suteikia pirmenybę gamtai, esančiai čia pat už lango.

Kieme namo šeimininkė nepuoselės jokių gėlynų, stengsis išsaugoti natūralią miško gamtą. Net neiškėlus kojos iš savo teritorijos galima pasiraškyti mėlynių, rasti grybų.

kulautuvaa

Stogas pereina į sieną

Pušų spyglių lietus – įprastas šiems naujakuriams. Tačiau jie nesuka galvos dėl užsikimšusių lietvamzdžių, nes jų tiesiog nėra, stogo danga tartum pereina į sieną. Kone visas pastatas uždengtas tamsiai pilkomis keraminėmis čerpėmis, pušų spygliai su lietumi nučiuožia žemyn. Šeimininkai pageidavo tokios pastato apdailos, kad nebereikėtų sukti galvos dėl jo priežiūros.

Tiesa, namo nišoje, esančioje po stogu, sienos apsaugotos nuo kritulių ir yra mūrinės, čia įrengta vadinamoji vasaros rezidencija – terasa.

Nors pušys auga vos už kelių metrų nuo pastato, stiprus vėjas nebaisus. “Kai mieste kyla vėtros, pas mus viso labo siūbuoja kamienai. Čia labai ramu, kadangi nevėjuota, namas ir dėl to yra gana šiltas”, – aiškino šeimininkė.

kulautuvaaaa

Architektas Aidas Kalinauskas:

Nedaryti didelių stiklinių angų esant tokiam grožiui tiesiog negalima. Šiame name panaudoti stiklo paketai yra paskutinis technikos žodis, jų šiluminė varža – labai gera. Sienos sumūrytos iš keraminių blokelių, šiltintos 25 cm storio akmens vatos sluoksniu. Stogas šiltintas dar daugiau – 35 cm storio vatos sluoksniu. Tad šilumos nuostoliai per stiklus kompensuojami itin šiltomis sienomis ir stogu. Sienų ir stogo varža beveik atitinka pasyvaus namo kriterijus. Pastatas šildomas gamtinėmis dujomis ir židiniu. Stogas ir sienos dengti vokiškomis glazūruotomis keraminėmis čerpėmis, ant kurių neauga samanos, jos tarnaus ne mažiau kaip 100 metų. Statydami siekėme išsaugoti visus sveikus medžius, būtent todėl namas tokios netradicinės formos – vinguriuoja tarp medžių. Reikėjo daug rankų darbo sunešant medžiagas, nes buvo saugoma miško paklotė, privažiavimo kelias buvo tik iš vienos pusės. Tai ne miško paskirties, o gyvenamosios paskirties žemė, kone visas Kulautuvos miestelis paskendęs pušyne. Žinoma, yra pavojus, kad nukris kokia šaka ir pridarys nuostolių, bet tam yra draudimas