Pastatų sandarinimas


Garo izoliacijos sandarinimas palėpėje

Garo izoliacijos sandarinimas palėpėje

Statant šiuolaikiškus energiškai efektyvius būstus atsiranda pakankamai nauja procedūra, tai – kruopštus namo sandarinimas. Statybos procese sandarinimo darbai dažniausiai atliekami dalimis, pagal statybos darbų eiliškumą įrengiant atskiras pastato dalis. Tad labai dažnai vienokios sandarinimo medžiagos ir sandarinimo sprendimai taikomi įrengiant stogą, kiti – montuojant langus ir duris, dar kiti – įrengiant vamzdynų ar ortakių sistemas.

Tik sandariame name galima užtikrinti patikimą šilumos izoliaciją, efektyvų priverstinį oro pasikeitimą, komfortišką ir sveiką mikroklimatą patalpose. Todėl statydami energiškai efektyvius namus užsakovai kelia padidinto sandarumo reikalavimus.

 

 

Kodėl namas turi būti sandarus ir kam to reikia? – klausiame IĮ „Pastatų sertifikavimo biuras“ direktoriaus Rolando Samajausko.  „Visų pirma, nesandariame name yra neužtikrinamos higienos normos. Patalpose „švilpauja“ skersvėjai, per plyšius pastato vidun infiltruojamos dulkės ir užterštas oras. Dėl to, tokiuose namuose yra dažniau sergama, prastėja gyventojų savijauta. Pastato atitvarų nesandarumas kenkia ir pačioms pastato konstrukcijoms. Drėgmė gadina pastato konstrukcijas ir turi įtakos jo ilgaamžiškumui. Prisiminkime prieš gerus metus įvykusią baseino griūtį Maskvoje. Pastatas sugriuvo todėl, kad buvo nesandarus ir jo konstrukcijos labai greitai nusidėvėjo.  Jau net nekalbu apie šiluminės energijos nuostolius, kurie yra patiriami nesandariuose pastatuose“,- vardija nesandarių pastatų bėdas R.Samajauskas.

Taip atliekamas namo sandarumo testas

Taip atliekamas namo sandarumo testas

Pastatų sandarumo reikalavimus, konkrečius sandarumo koeficientus įvairiems pastatų tipams nustato Lietuvos statybų techninis reglamentas, kurio nauja redakcija įsigaliojo 2013 metų gruodžio 17 d. Nevarginsiu skaitytojų visais tais koeficientais. Vienas, labiausiai paplitusių rodiklių yra toks – individualiame gyvenamajame A klasės energinio efektyvumo name oro apsikeitimas per valandą prie 50 Pa slėgio turi siekti 0,6 viso pastato tūrio.

„Dabar situacija išties yra labai prasta. Praktika rodo, kad vos vienas-du pastatai iš šimto Lietuvoje atitinka jiems keliamus sandarumo reikalavimus. Net ir naujos statybos pastatai, dažnais atvejais, yra skylėti, nesandarūs“,- pastebi R.Samajauskas.

Kaminėlių ir OSB plokščių siūlių sandarinimas

Kaminėlių ir OSB plokščių siūlių sandarinimas

Pastatų sandarumo testus atliekantys ekspertai atkreipia dėmesį, kad pastatų sandarumo kritinės vietos yra langų ir durų angokraščiai, neteisingai įstatyti arba nesureguliuoti langai ir durys, plyšiai sienose, plyšiai atsiradę montuojant inžinerines sistemas, elektros instaliacijos lizdus ir pan.

Respublikinės langų ir durų gamintojų asociacijos direktorius Arvydas Klimkevičius sako, kad asociacijos nariai pernai pasitvirtino langų montavimo taisykles, kuriose yra numatyti ne tik langų įtvirtinimo, bet ir jų užsandarinimo sprendiniai. Tas taisykles, anot jo, galima rasti Statybininkų asociacijos informacinėje sistemoje.

Elektros lizdo sandarinimas garo izoliacijoje

Elektros lizdo sandarinimas garo izoliacijoje

Be langų ir durų pastatų sandarumo bėdų dažnai atsiranda ir šlaitinių stogų konstrukcijose. „Įrengiant garo izoliaciją iš polietileno plėvelės šlaitiniuose stoguose labai sunku užtikrinti sandarų ir patikimą plėvelės suklijavimą. Tose vietose ir atsiranda didžiausi šilumos nuostoliai,- sako pastatų sandarumo testus atliekančios PSB įmonės vadovas. – Sakyčiau, gal net reiktų atsisakyti plėvelės ir garo izoliacijai kaip senovėje naudoti dviejų sluoksnių popieriaus izoliaciją. Prisiminkime kaip klijuodavo laikraščiais sienas ar palėpes, o ant tų laikraščių – tapetus“.

Statytojai labai dažnai komplektuoja savo namo sandarinimo sistemą dalimis: langų ir durų sandarinimo medžiagas bei sprendimus perka iš vienų rankų (pvz.: Soudal), vamzdynų sandarinimą, stogų sandarinimą, plyšių sandarinimą – iš kitų ir panašiai.

Siga sandarinimo sistema

Siga sandarinimo sistema

Statybų specialistai rekomenduoja verčiau sandarinimui rinktis vieno gamintojo komplaksinį sprendimą, bet neeksperimentuoti derinant skirtingas sistemas. Kompleksinių pastatų sandarinimo sprendimų galite rasti „Siga“ sandarinimo medžiagų gamintojo tinklapyje. Pakankamai gausią sandarinimo medžiagų sistemą turi ir “Saint Gobain” kompanija (Isover Vario).

isover vario

Savo sandarinimo sprendimus pristatė ir izoliacinių medžiagų gamintojas „Paroc“. Kompleksinės sandarinimo sistemos „Paroc Conci“ brošiūrą galite rasti čia.

Paroc Conci kompleksinė pastato sandarinimo sistema

Paroc Conci kompleksinė pastato sandarinimo sistema

Paroc Conci kompleksinė pastato sandarinimo sistema

Paroc Conci kompleksinė pastato sandarinimo sistema

Akivaizdu, kad svarbiausią vaidmenį mažinant šiluminės energijos nuostolius pastatuose vaidina šilumos izoliacijos storis. Tačiau šilumos izoliacija nėra sandari, todėl ją reikia apsaugoti nuo oro ir garų infiltracijos iš pastato vidaus bei drėgmės ir vėjo iš išorės. Įrengus sandarius priešvėjinės izoliacijos ir garų izoliacijos sluoksnius išorinėse pastato konstrukcijose šaltas oras iš lauko negali patekti į pastatą, o šiltas negali išeiti laukan. Be to, tokioje sandarioje konstrukcijoje šilumos izoliacijos sluoksnis veikia itin efektyviai, nes nėra veikiamas nepageidaujamos drėgmės. Dėl nesandarių pastato išorinių atitvarų energijos suvartojimas name gali padidėti net 50-70 kWh/m² per metus. Tai yra visiškai nereikalingos papildomos šildymo išlaidos.

Sandariame name mikroklimatas yra malonesnis, tolygesnis temperatūrų pasiskirstymas, nėra skersvėjų. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad sandariuose, energiją taupančiuose pastatuose turi būti įrengtos efektyvios vėdinimo sistemos, kurios ne tik užtikrina kokybišką orą patalpose, bet ir prisideda prie energijos taupymo.