Statytojai pamėgo klinkerio imitaciją


Pastaruoju metu Lietuvoje itin išpopuliarėjo natūrali, klinkerio plyteles imituojanti mineralinė fasadų apdailos medžiaga „Meldorfer“. Kokia yra to populiarumo paslaptis, kuo ji ypatinga ir kuo skiriasi nuo tradicinio klinkerio? Kaip ji prisideda prie pastatų energinio efektyvinimo ir kuo imponuoja tvarios gyvensenos šalininkams? Tai Pasyvusnamas.lt pamėgino išsiaiškinti su UAB „Caparol Lietuva“ ekspertais, prieš ketverius metus pradėjusiais platinti „Meldorfer“ Lietuvoje.

Natūrali, mineralinė medžiaga

Vokietijoje, Meldorfer vietovėje gaminamos klinkerio imitacijos plytelės yra itin lengvos. Jos neapkrauna fasadų, atsparios apkrovoms, be to, galima individualiai pasirinkiti ar net susikurti unikalų atspalvį.  Klinkerį imituojančios plytelės gaminamos iš natūralių mineralinių medžiagų – smiltainio, kuris sudaro net 90 proc.  sudėties. Pigmentai sudaro tik 1 proc. medžiagiškumo, o ir tie patys pigmentai yra mineraliniai.

Vieni pirmųjų nekilnojamojo turto vystytojų, panaudojusių „Meldorfer“ plyteles daugiaaukštėje gyvenamojoje statyboje, buvo UAB „Veikmė“. Ši kompanija „Meldorfer“ plytelėmis apdailino naujų daugiabučių kvartalą prie Karoliniškių kraštovaizdžio draustinio, o dabar jas planuoja panaudoti ir naujame savo objekte – „Veikmės parko namuose“, Baltupiuose.

„Veikmė“ – viena pirmųjų

„Veikmės projektai“ architektas Rytis Kripas sako, kad „Meldorfer“ plyteles naujų, modernių daugiabučių kompleksui pasirinko dėl kelių priežasčių.

„Didelė kūrybinė laisvė, galimi įvairiausi estetiniai architektūriniai sprendimai, neribotas spalviškumas, – sako R.Kripas. – Be to, šia klinkerio imitacija galima apdailinti ir aukštus fasadus, nes pačios plytelės yra pakankamai lengvos ir nesukuria apkrovos fasado sistemai“.

Plytelės sveria tik 5 – 6 kg/m2, todėl jos gali būti klijuojamos kaip galutinė danga tiesiai ant armuotos izoliacinės plokštės be papildomų tvirtinimų. Kartu su išorinėmis sudėtinėmis termoizoliacinėmis sistemomis šios plonos (4- 6 mm storio), plokščios ir kartu labai tvirtos plytelės padeda taupyti energiją ir tausoti išteklius.

„Meldorfer“ klinkerio plytelių apdaila nesukuria didelės apkrovos fasadui, tokiai fasado sistemai reikia mažiau klijų, mažiau smeigiavimo,- architektui antrina UAB „Caparol Lietuva“ technologas Marius Kiudulas. – Lyginant su tradiciniu klinkeriu, siūlių tarp šių klinkerio imitacijos plytelių nėra būtinybės užpildyti specialiu užpildu, nes patys klijai, ant kurių yra klijuojamos „Meldorfer“, atlieka užpildo funkciją. O klijai gali būti taip pat įvairiausių spalvų, pagal užsakovo norus ir pageidavimus“.

Prie pastato energinio efektyvumo didinimo „Meldorfer“ klinkerio apdailos plytelės, galima sakyti, netiesiogiai prisideda tuo, kad montuojant fasado sistemą nebereikia šilumos izoliacijos smeigiavimo, kuris gali sukurti mikro šiluminius tiltelius.

Lanksčios „Meldorfer“ plytelės yra karpomos, jų nereikia pjaustyti įprastu būdu, kaip tai daroma naudojant tradicinį klinkerį. Dėl to statybvietėje lieka mažiau atliekų, o montavimo metu – nėra dulkių.

„Meldorfer“ fasadų apdailos plyteles galima naudoti ir ant mineralinės vatos ir ant EPS izoliacinių plokščių. „Čia praktiškai nėra didelio skirtumo, – sako M. Kiudulas. – Gal tik tiek, kad „Meldorfer“, kaip ir akmens vata, yra nedegi (A degumo klasė) ir pagaminta iš mineralinių medžiagų, tokių pat gamtoje randamų natūralių medžiagų, kaip ir pats mūras ar mineralinė vata“.

Klinkerio imitacija

„Meldorfer“ klinkerio plytelių apdaila

Klinkerio plyteliu imitacija

„Meldorfer“ klinkerio apdaila