Užsakovo norai


Pasiryžęs statytis nuosavą namą žmogus nejučia įsilieja į projektavimo, statybos planavimo ir vykdymo, statybos priežiūros ir kitų rutinų verpetą. Kiti šio proceso dalyviai jį pradeda vadinti užsakovu, tačiau ne kiekvienas yra pasirengęs šiam vaidmeniui.

20091226 878 copy

Nuosavo namo statytojas tampa tuo magišku visų statybos procesų personažu, kuris už viską moka ir kuris priima sprendimus. Gerai jei toks statytojas yra jau susidūręs su panašiais projektais tiek savo apimtimi, tiek savo tematika ir turiniu. Blogiausia, kai užsakovu tampa visiškai „žalias“ statytojas arba statytoja, aklai pasitikinti pasirinktais statybininkais, nesusipažinusi su statybos technologijomis ir sprendimais kurie gali būti taikomi. Tokiam užsakovui tikras išsigelbėjimas yra patikimas, kompetentingas projektuotojas, labai detalus techninis projektas ir darbų planas. Taigi, kas lemia maksimaliai efektyvų projektuotojo ir užsakovo bendradarbiavimą?

 

Iš tikrųjų užsakymas – tai aiškus jūsų norų formulavimas, būtinas, kad juos galėtumėte įgyvendinti. Todėl turėtumėte atsakingai apsvarstyti, koks jūsų charakteris, moralinės vertybės, gyvenimo būdas ir ritmas, darbinė, šeimos finansinė padėtis. Kiek laiko jūs būnate namuose ir ką juose veikiate. Turėsite suderinti ir šeimos narių poreikius.

 

Išanalizavę, koks esate, geriau suprasite, ko trūksta, kad jūsų gyvenimas taptų patogesnis.

ISPANIJA balkonas320

Pirmas dalykas – nuspręsti, kur jūs norėtumėte gyventi. Siekiant geriausio, pasirinkimas svyruoja tarp poreikių ir galimybių. Turit nustatyti, kas jums svarbu: kur ir ką artimiausius dešimt metų dirbsite, kokios dabar yra jūsų pajamos ir kokios jos bus ateityje, kokia jūsų šeimyninė padėtis, ką veikiate laisvalaikiu, koks jūsų estetinis skonis. Verta pagalvoti apie laiką: kiek jo skirsite namui statyti ir prižiūrėti, važinėti į darbą, vaikų priežiūros įstaigas. Kokią aplinką mėgstate, ar esate pionierius tam tikrose srityse ir ar norite imtis techniškai pavojingo, finansiškai ir laiko prasme sunkaus vaidmens įsikuriant naujoje teritorijoje, įrengiant infrastruktūrą.

 

Idealios vietos pagal visus savo norimus kriterijus Vilniuje, apgyvendintame septintąjį šimtmetį ir jau patyrusį brutalaus brukimosi į miesto centrą, į gražiąsias jo vietas bangą, tikriausiai nerasite. Kaip ir daugelis, kapstysitės nelygiaverčių palyginimų painiavoje ir, jei labai paisysite savo norų, sklypo žvalgytuvės užsitęs. Tikriausiai teks ką nors aukoti: jei yra komunikacijos, netoli miesto centras, tai sklypas – mažesnis, su minimalia gamtine apsuptimi. Jei žavitės natūralia aplinka, apžiūrėkite nebrangius, gražius, didelius žemės sklypus didmiesčio prieigose. Tačiau pagalvokite, ar nekils problemų, kai teks įrengti mieste įprastus patogumus, įveikti didesnį atstumą nuo namų iki darbovietės ir pan.

 

Sklypo paieškos dažnai užsitęsia pusmetį, metus ar net ilgiau. Ilgalaikiams ieškojimams rekomenduojame pasisamdyti tuo užsiimančius žmones. Jums pakaks darbo važiuoti apžiūrinėti jų siūlomus variantus. Taupantieji laiką ir pinigus po kurio laiko prisipažįsta, kad nuleido savo norų ir reikalavimų kartelę. Svarbiausias iš jau apgalvotų reikalavimų renkantis sklypą turėtų būti tai, kas svarbiausia visai šeimai. Reikėtų apgalvoti ir kuo, kaip kompensuoti tai, ko atsisakoma.

 

Projektuotojų pasirinkimas yra labai svarbus sprendimas. Svarbiausias po sklypo įsigijimo. Projektuotojais geriau domėtis patiems, nepasikliauti vien rekomendacijomis. Skaitykite populiarius žurnalus, laikraščius, galvokite, kokie namai jums prie širdies, įsiminkite architektų pavardes. Siūlome atkreipti dėmesį į realizuotus projektus, kuriuos galėtumėte apžiūrėti ir įvertinti natūroje. Geriausi projektuotojai tie, su kuriais jums lengva ir malonu bendrauti, kurie supranta jūsų norus ir realiai gali juos įgyvendinti.

Pasirinkus projektuotojus jūsų “darbas” arba prasideda, arba baigiasi. Jei trokštate aktyviai rinktis, taupote laiką, tenka bent kartą per savaitę rengti susitikimus ir aptarinėti, kas padaryta, kas nepatinka, ką keisti. Du svarbiausi jūsų uždaviniai – numatyti, ko jums name reikia, kad būtų patogu gyventi, ir kaip tai turi atrodyti. Profesionalai tai vadina namo programa ir bendru jo įvaizdžiu.

 

Galvodami, kiek ir ko naujame name reikia, pamąstykite, ko dabar trūksta, o gal ko nors norite atsisakyti? Namo dydį lems gyventojų skaičius ir jų poreikiai, todėl būtina žinoti, ar planuojate šeimos padidėjimą, gal pas jus gyvens tėvai ar kiti asmenys, ką jie mėgsta, ko jiems reikia. Pavyzdžiui, jei du vaikai bus skirtingų lyčių, jiems rekomenduotina įrengti atskirus kambarius. Svarbus ir darbo pobūdis. Gal jūs dirbate namuose ar planuojate tai daryti ateityje? Ar ruošiat valgį ir kokiam žmonių skaičiui? Nuo to priklauso, kokio dydžio bus jūsų virtuvė ar valgomasis. Kokią vietą jūsų gyvenime užima prausimasis ir asmeninė higiena? Gal norite pirties, vonios, o gal užtenka dušo kabinos?

 

Be naminių gyvūnėlių, svarbu pagalvoti ir apie vietą automobiliui. Kiek jų turite, kaip prižiūrite? Ar jums reikia garažo, ar užtenka stoginės? Atsakę į šiuos klausimus galėsite numatyti, kiek ir kokių patalpų bei pastatų reikės name ir sklype, kokie bus jų plotai.

 

Funkciniai namo griaučiai labai priklauso nuo jūsų gyvenimo stiliaus. Galvokite, kurioje namo vietoje kiek žmonių ir kiek laiko praleistų, koks bus patekimo į tam tikras patalpas scenarijus, kaip konkrečiai jūs kažką darote (pavyzdžiui, kaip nusirengiate prieškambaryje). Skaičiuodami santechnikos mazgų kiekį, numatykite, kuriems šeimos nariams ar svečiams jie bus skirti. Svarbu žinoti, kaip norėtumėte jungti patalpas ir kaip jas išdėstyti, pavyzdžiui, kokia sąveika turi būti tarp vaikų ir tėvų patalpų (jas jungti ar izoliuoti).

planuojant-pastata-3

Projektuojant energiškai efektyvų ar pasyvų namą užsakovo norams ir lūkesčiams turi būti parinkti tam tikri sprendimai, kurie ateityje, jau eksploatuojant pastatą išties pasiteisintų, realiai veiktų ir būtų efektyvūs. Todėl jums, kaip užsakovui labai svarbu pasirinkti tokios patirties ir kompetencijos turinčius projektuotojus bei statybininkus. Statant energiškai efektyvius namus itin svarbu turėti kruopštų, labai detalų techninį projektą ir nuo jo nenukrypti.

 

Namo estetinis vaizdas yra ne tik jūsų skonio atspindys, bet ir investicinė vertybė, svarbi ateityje. Apie jį geriausiai mąstyti dar prieš renkantis projektuotojus, galima tai padaryti su jų pagalba arba visiškai palikti jų nuožiūrai. Kad ir kaip susiklostytų, jei norite, kad namas būtų jūsų kūrinys, turėtumėte aktyviai prie to prisidėti.

 

Nors gali pasirodyti, kad visokių reikalavimų ir kriterijų čia labai daug, tačiau nuosavo namo statyba yra vienas iš atsakingiausių darbų gyvenime. Svarbius sprendimus geriau devynis kartus apgalvoti. Net ir profesionalai architektai nėra aiškiaregiai ir, norėdami sukurti namą pagal jūsų skonį ir poreikius, turi juos žinoti. O svarbiausia, tai turite žinoti patys, kad galėtumėte to iš jų reikalauti ir vėliau džiaugtis rezultatais.

 

Reikėtų apsispręsti:

–          koks jūsų charakteris ir kiek jį norite išreikšti pastate (uždaras ar atviras visuomenei, aktyvus ar pasyvus ir kt.);

–          kokia bus pagrindinė namo paskiris (miegoti, ilsėtis, priimti sečius, tapti meno kūriniu, kt.);

–          estetiniu požiūriu tai bus tradicinis, ar šiuolaikiškas namas, o gal  tarp šių dviejų;

–          kiek ir kokie bus pagrindiniai tūriai (namas, jo dalys, garažas atskiras ar integruotas ir kt.);

–          koks jų aukštis, ar bus rūsys; koks bus namo santykis su aplinka (tarp dominantės ir visiško kaimynų atkartojimo), gal bus ypatingų techninių sprendimų, galinčių atsiliepti namo išvaizdai,

–          ar siekiate pastato energinio efektyvumo dėl mažesnių eksploatacinių kaštų ar turite ir kitų motyvų; pvz. daugiau komforto, geresnio mikroklimato, didesnės namo vertės ir pan…

 

Namo viduje reikšmingi tokie funkciniai dalykai:

–          judėjimo komfortas (kur pagrindiniai takai, išėjimai, kiek uždarų patalpų reikia);

–          šviesos kiekis ir pobūdis;

–          neprošal nuspręsti, ar laikytumėtės kokio labai patinkančio stiliaus, ar tiesiog leistumėte interjerui kurtis lyg ir savaime;

–          kokie bus tam tikri namo vidaus akcentai – židinys, pirtis, laiptai, kita kokia įdomi vieta, mėgstama medžiaga, spalva.