Pasyvūs namai Suomijoje

Paroc Tikkurila pasyvus dvibutis namas

Pasyvus namas iš gelžbetonio plokščių

Paroc Tikkurila pasyvus dvibutis namas

Pasyvus namas iš gelžbetonio plokščių „Paroc Tikkurila Passive House“ buvo pastatytas 2009 metais Vanta rajone Tikkurila prie Helsinkio. 2010 metų balandį namui buvo suteiktas pirmas pasyvaus namo sertifikatas Suomijoje.

Šis dviejų aukštų, sublokuotas gyvenamasis namas pastatytas iš surenkamų gelžbetoninių plokščių. Jo stebėsena eksploatacijos metu parodė, kad energiškai efektyvūs namai gali būti sėkmingai statomi iš belžbetonio skydų, kurie leidžia atpiginti tokių namų statybą ir pasiekti puikių energinio efektyvumo rezultatų.

„Paroc Tikkurila Passive House“ yra dvibutis sublokuotas namas, kurio bendras plotas – 466 kvadratiniai metrai. Jis susideda iš dviejų korpusų: korpuso A ir korpuso B, kurių kiekvieno bendras naudingas plotas yra po 233 m2. Name įrengtas rezervinis grindų šildymas ir moderni rekuperacinė sistema.

Namo projektas

VVT duomenimis, nuo 2010 m. balandžio 1 d. iki šių metų gegužės 31 d. „Paroc Passive House“ A korpuso gyventojai suvartojo 16400 kWh/m2, o B korpuso gyventojai – 12550 kWh/m2 energijos. Beveik puse visos šios energijos buvo sunaudota būstų šildymui (47,5 proc. visos sunaudotos energijos A korpuse ir 43,3 proc. B korpuse). Antras po šildymo didžiausias energijos sąnaudų eikvotojas buvo karštas vanduo. Karšto vandens ruošimui A korpuso gyventojai sunaudojo 14,6 proc. visos bendrai sunaudotos energijos, o B korpuso gyventojai dar daugiau – 17,1 proc. Tokiu būdu bendros vidutinės energijos sąnaudos abiejuose būstuose sudarė apie 62 kWh/m2, o vien tik patalpų šildymui per metus vidutiniškai  buvo sunaudota 28,4 kWh/m2 (33,4 kWh/m2 korpuse A ir 23,2 kWh/m2 korpuse B). Patalpų mikroklimato parametrai – drėgnumas, oro apsikeitimas patalpose, šviežio oro pritekėjimas, temperatūrų skirtumai kambariuose ir pan., taip pat atitiko pasyviems namams keliamus reikalavimus.

Paroc Tikkurila namo rodikliai

„Paroc Passive House“ akivaizdžiai pademonstravo, kad energiškai efektyvūs namai gali būti statomi iš gelžbetonio konstrukcijų su mineralinės vatos izoliaciniu sluoksniu plokščių viduje.

Pasyvaus namo iš gelžbetonio blokų statyba leidžia pagreitinti statybos procesą ir sumažinti statybos kaštus. „Paroc Passive House“ statybos kaina buvo tik 3 proc. brangesnė už paprasto, tradicinio namo statybą. Pasyvaus namo statybą brangino itin sandarūs ir efektyvūs langai, durys, itin detalus projektavimas ir kruopšti statybos priežiūra. Tačiau sąmatą mažino tai, kad šiame name nereikėjo įrenginėti šildymo sistemos. Specialistai pažymi, kad statant tokį namą labai svarbu yra patikimai užsandarinti blokų jungtis.

Gelžbetonio skydai su šilumos izoliacija

Anot UAB „Paroc“ rinkodaros vadovės Dr. Audronės Endriukaitytės, gelžbetonio skydų arba taip vadinamų blokų naudojimas statant pasyvius namus turi savų privalumų. „Be to, kad statyba iš blokų yra greitesnė ir pigesnė už mūrinę, betonas, kaip medžiaga, yra tankesnė, todėl garso izoliacija name iš tokių atitvarų yra taip pat geresnė. Gelžbetonis sieninėms plokštėms suteikia ne tik geresnę garso izoliaciją, bet ir didesnį atsparumą ugniai,- vardija belžbetonio privalumus Dr. A.Endriukaitytė. – Betoninės sienos yra ilgaamžiškesnės už mūrą, jos neskilinėja, ilgainiui betonas kietėja ir, iš dalies, galima sakyti, kad net veikia kaip šilumokaitis: akumuliuoja šilumą, o vėliau ją iš lėto atiduoda“.

Trisluoksnės, gelžbetoninės sieninų plokštės yra apšiltintos, todėl nebereikia papildomai šiltinti išorinių pastato atitvarų. Sieninių plokščių vidinio sluoksnio paviršius yra lygus, todėl nebereikia tinkavimo darbų, sumažėja „šlapių“ statybos procesų.

Tokią statybą leidžia kiek atpiginti ir tas faktas, kad gamykloje pagamintų skydų paviršiai, paprastai, yra kur kas lygesni nei statybvietėje mūrijamos atitvaros. Tokiems paviršiams apdailinti reikia mažiau apdailos medžiagų ir mažiau laiko užtrunkama jas tinkuojant bei glaistant. Atitvaros iš gelžbetonio plokščių į statybvietę atkeliauja sausos, nebereikia laukti kol bus išgarinta statybinė drėgmė. „Be to, kaip sakoma, kuo mažiau žmogaus rankų darbo, tuo mažesnė žmogiškos klaidos rizika, lengvesnė statybų priežiūra“,- sako Dr. A.Endriukaitytė.

„Paroc Tikkurila Passive House“ namo sienos buvo sumontuotos iš gamykloje pagamintų plokščių „PreWIS I“ su 450 mm storio šilumos izoliacijos sluoksniu iš PAROC FAL 1 vertikaliai orientuoto plaušo plokščių. Surenkamų gelžbetonio plokščių betono sluoksnio storis 150 mm. Apdailos tinko sluoksnis ant fasado buvo įrengtas statybvietėje.

Statybvietė

Šlaitinio namo stogo konstrukcijai naudotos medinės gegnės ir šilumos izoliacija įengta pagal sistemą PAROC Tuplavarma. Tai dvigubas izoliacinis sluoksnis, kurį sudaro 100 mm storio universalios PAROC eXtra plokštės ir apie 500 mm storio sluoksnis iš birios PAROC akmens vatos.

„Paroc Tikkurila“ pasyvus namas, visi jo tūriai, langai ir kitos atitvaros suprojektuoti taip, kad atitiktų gyventojų poreikius ir tuo pat metu optimaliai atitiktų pasyviems namams keliamus reikalavimus. Šiame name buvo panaudoti itin energiškai efektyvūs „Diago Windows“ langai ir durys.

Apgyvendintas namas

Visos namo sistemos, visi ŠVOK įrenginiai buvo hermetiškai izoliuoti, visos jungtys buvo kruopščiai užsandarintos.

Vėdinimo su rekuperacija įrenginius abi šeimos pasirinko iš skirtingų tiekėjų: vieni iš „Enervent“, o kiti – iš „Vallox“. Name įrengtas rezervinis grindų šildymas ir moderni vėdinimo sistema. Vėdinimas yra užtikrinamas naudojant pasyviems namams specialiai sukurtus rekuperatorius. Kambariuose sumontuoti termostatai, kurie leidžia nustatyti pageidaujamą temperatūrą kiekviename kambaryje. Taip pat būstuose įrengtos dar ir pirtys. Pirtyse ir vonios kambariuose įrengtas grindinis šildymas.

 

Pasyvus namas iš medinio karkaso skydų

Paroc Promise namas

„Paroc Promise“ namas buvo pastatytas Namų parodoje Valkeakoski vietovėje 2009 metų vasarą. „Paroc Promise“ yra pirmasis ir vienintelis Namų parodoje po atviru dangumi eksponuojamas pasyvus namas, atitinkantis VTT keliamus reikalavimus ir šioje parodoje lankytojų buvo išrinktas kaip antras geriausias parodos eksponatas.

Namo vizualizacija, projektavimo stadija

„Paroc Promise“ yra dviaukštis, vienbutis, 234 m2 ploto individualus namas.

Namo pamatai buvo pakloti iš gamyklinių, apšiltintų plokščių, kurias pagamino „Soklex“. Pastato sienos sumontuotos iš surenkamų „Fennotalo“ medinio karkaso skydų su 410 mm storio PAROC šilumos izoliacija ir 70 mm storio PAROC WPS 3n apsaugos nuo vėjo izoliacija.

Skydinio pasyvaus namo sienos detalė

Skydinio pasyvaus namo sienos detalė

 

Šlaitinis stogas tarp gegnių apšiltintas 600 mm storio nedegiomis PAROC akmens vatos plokštėmis.

Vėdinimo sistema su rekuperatorium „Enervent“ užtikrina gerą patalpų oro kokybę. Gyventojų ir buitinės technikos generuojama šiluma yra panaudojama namo šildymui. Vėdinimo sistema veikia ir kaip šilumos paskirstymo sistema. Ortakiai išvedžioti visose patalpose. Papildomai vonios kambariuose ir apatiniame aukšte įrengtas grindinis šildymas.

Pasyvaus skydinio namo stogo detalė

Skydinio pasyvaus namo stogo detalė

 

Name sumontuoti „Alfa“ klasės langai ir durys, kuriuos pagamino „Skaala“. Langai turi du stiklo paketus.

Į pietinę pusę nukreipti langai yra varstomi, o į šiaurinę – nevarstomi. Paradinės durys „šarvo“ tipo su padidintu energiniu efektyvumu. Įstiklintos terasinės durys atitinka 30-35 dB garso izoliavimo lygį.

„Paroc Promise“ interjerą suprojektavo interjero dizainerė Johanna Sippala. Ji yra gerai žinoma Suomijoje ir veda televizijos laidas „Inno“ televizijos kanale „Nelonen“.

VTT techninių tyrimų centras keletą metų stebėjo ir fiksavo pastato energinio efektyvumo rodiklius.

 

Daugiau informacijos apie šiuos projektus rasite ČIA.