Lietuvoje pastatytas ir pradedamas eksploatuoti pirmasis naujos statybos skydinis vaikų darželis. Statybų ekspertai pastebi, kad medinės skydinės statybos sprendiniai pastaruoju metu populiarėja ne tik tarp individualių namų statytojų, bet braunasi ir į visuomeninės paskirties sritį.
Vilniuje, Fabijoniškių mikrorajone pastatytas pirmasis Lietuvoje vaikų darželis iš surenkamų medinių skydų. Tai – dviejų aukštų 800 kv. metrų ploto naujasis vaikų darželio „Vandenis“ korpusas.
Skydinės statybos būdas naujam vaikų darželiui buvo pasirinktas dėl skydinių pastatų statybos greičio ir kitų tokios statybos privalumų. Darželis buvo pastatytas vos per kelis mėnesius, nors patikimų pamatų įrengimui ant nestabilaus pagrindo teko skirti kiek daugiau laiko nei buvo planuota.
Skydiniai pastatai yra tokie pastatai, kurie statomi iš gamyklos cechuose pagamintų skydų, juos sumontuojant statybos aikštelėje. Nuo karkasinių namų šie pastatai skiriasi tuo, kad skydai yra gaminami uždarose patalpose ir tik po to montuojami statybos aikštelėje.
Skydo konstrukciją sudaro medinis karkasas, plokštės, garo izoliacija ir akmens vatos šiltinimo medžiagos. Tokia daugiakomponentė konstrukcija garantuoja geras atitvarų šilumines savybes, o iš natūralios, nedegios žaliavos pagaminta akmens vatos izoliacija užtikrina ilgaamžiškumą, patikimą garso izoliavimą ir konstrukcijų atsparumą drėgmės poveikiui.
„Individualių namų statyboje skydinės technologijos yra naudojamos jau ne vieną dešimtmetį ir nepaisant lietuvių simpatijų mūrui, jos po truputį populiarėja, – pasakoja architektas Giedrius Gelusevičius. – Tačiau visuomeninės paskirties pastatuose skydinė statyba Lietuvoje dar yra naujovė, nors Skandinavijoje toks statybos būdas yra įprastas ir plačiai paplitęs. Ten iš medinių skydų statomi net ir daugiaaukščiai pastatai“.
Suprojektuoti medinį skydinį priestatą greta vaikų darželio „Vandenis“ buvo patikėta architektų biurui „Inekstra“. Architektė Lina Deikuvienė sako, kad bene didžiausias iššūkis buvo naująjį priestatą darniai įkomponuoti sovietmečiu statytų daugiabučių aplinkoje. Be to, pasak jos, nors skydiniai pastatai statomi išties greitai, suplanuotą statybininkų scenarijų pakoregavo gautos geologinių tyrimų išvados. Paaiškėjus, kad priestatui numatytoje teritorijoje gruntas iki maždaug 9 metrų yra piltinis, taigi, nestabilus, teko koreguoti pirminius pamatų sprendinius. Teko projektuoti gilesnius polinius-gręžtinius pamatus, o senąjį darželio pastatą ir naująjį priestatą jungiančią galeriją įrengti ne antrame, bet pirmame dviaukščio priestato aukšte. Inžinerinius tinklus specialistams neplanuotai teko perkloti 6 metrų gylyje, o tokie darbai itin imlūs laikui.
Statybininkams, dirbant jau veikiančio darželio teritorijoje, nemažai iššūkių padiktavo ir tai, kad buvo privaloma užtikrinti visišką saugumą, statybos procesus organizuoti taip, kad kuo mažiau būtų trikdoma darželio veikla.
Pirmąjį skydinį vaikų darželį suprojektavę, pagaminę ir sumontavę „Kriautės“ specialistai visiškai įrengė priestato patalpas. Sienų skydai buvo uždengti gipso kartono plokštėmis, sienos nudažytos, ant grindų paklota praktiška PVC danga. Priestate įrengta grindų šildymo sistema. Tiesa, ši sistema taip pat buvo iššūkis, nes ant medinių konstrukcijų teko įrengti betoninį sluoksnį ir apsaugoti konstrukciją nuo deformacijų. Tačiau grindinio šildymo sistema leido įrengti didelius langus, per kuriuos vaikai puikiai matys juos supančią aplinką, patalpos gaus daugiau natūralios šviesos.
Vaikų darželio direktorė Irena Pupienienė sako, kad statyba vyko sklandžiai. Liepos-rugpjūčio mėnesiais buvo atlikti žemės darbai, o rugsėjo-spalio mėnesiais statybininkai sumontavo sienas, perdangas ir, kaip sakoma, jau „palindo po stogu“ vidaus apdailos darbams.
Dar vienas „Kriautės“ specialistų sprendimas – laiptinių konstrukcijoms buvo panaudotos novatoriškos klijuoto medžio (CLT) plokštės. Šios ploštės pasižymi puikiomis konstrukcinėmis savybėmis ir šilta natūralaus medžio apdaila vidinėse erdvėse. Kad patalpos būtų naudojamos racionaliai, darželyje sumontuoti transformuojamieji baldai.
„Visuomeninės paskirties statybose Lietuvoje vis dar dominuoja mūras ir gelžbetonio konstrukcijos. Tačiau skydiniai namai yra viena populiariausių statybos technologijų daugelyje užsienio šalių. Šių namų statyba iš natūralių medžiagų yra ekonomiška, draugiška aplinkai, statyba greita ir kokybiška, tad tikėtina, kad ji Lietuvoje turi puikias perspektyvas“, – įsitikinęs architektas G.Gelusevičius.