Putstiklis – naujovė statybinių medžiagų rinkoje


Lietuvos statybinių medžiagų rinkoje pasirodė nauja izoliacinė medžiaga FOAMGLAS® – izoliacinės plokštės ir statybiniai blokai iš putstiklio.

Putstiklis – tai unikali, pemzą primenanti izoliacinė medžiaga, gaminama iš perdirbto stiklo ir gamtinių žaliavų. FOAMGLAS® putstiklį gamina tarptautinė kompanija „Pittsburgh Corning Corporation“, o naujausia šios kompanijos gamykla 2008 metais buvo atidaryta Čekijoje, Klaštereco mieste.

„FOAMGLAS® putstiklis yra lengva ir tvirta izoliacinė medžiaga. Dėl visiškai hermetiškai sandarių putstiklio akučių, šis produktas yra nelaidus skysčiams, dujoms ir garams,- pasakoja „FOAMGLAS® Building Baltics“ atstovas Povilas Valutkevičius. – FOAMGLAS® pasižymi unikaliomis savybėmis, kurių neturi daugelis kitų izoliacinių medžiagų“.

Be to, kad tai visiškai vandeniui ir garams nelaidi medžiaga, putstiklis išlaiko dideles gniuždymo apkrovas, yra nedegus, atsparus rūgštims ir cheminėms medžiagoms. Tai ekologiška medžiaga, nes net 60 proc. jos sudaro perdirbtas stiklas, o sudėtyje nėra nei antipirenų, nei aerozolinių dujų.

Shard Tower, 75 aukštas, pastato priežiūros platforma, Londonas

FOAMGLAS® izoliacija gali prisidėti prie konkretaus projekto, statomo objekto aukštesnio tarptautinės žaliosios statybos sertifikavimo sistemos LEED įvertinimo, nes FOAMGLAS® gaminama iš antrinių ir tvarių pirminių žaliavų. Nors LEED® balai nėra skiriami už vieno konkretaus gaminio ar medžiagos panaudojimą, tačiau FOAMGLAS® izoliaciją galima sėkmingai panaudoti bendroje strategijoje, kuria siekiama pelnyti balų keliose kategorijose.

„Mercury City Tower“, Maskvos tarptautinis verslo centras (Rusija)

Gamyba ir pritaikymas

Putstiklis gaminamas sulydant smulkiai sumaltą stiklą su putokšliais, vėliau kaitinamas krosnyse ypatingai aukštoje temperatūroje bei paverčiamas putstiklio gaminiais. Putstiklis buvo pradėtas gaminti JAV ir Rusijoje maždaug tuo pačiu metu, praėjusio amžiaus ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje. Pokario metais JAV įkurta korporacija „Pittsburgh Corning“ pradėjo pirmąją pasaulyje putstiklio gamybą. Vėliau ši kompanija perdavė savo patirtį ir europiečiams.

„Pittsburgh Corning Corporation“ gamyklose šiuo metu yra gaminami įvairių tipų ir storių putstiklio gaminiai: plokštės, blokai, klijuotos plokštės.

Foamglas apkrovą laikanti izoliacija naudojama įrengiant šiluminę užtvarą tarp pamato ir sienos

Putstiklio plokščių ir blokų pritaikymas statybos pramonėje yra labai platus – nuo stogų, fasadų ar interjerų iki požeminių konstrukcijų.

FOAMGLAS® izoliacija pasižymi išskirtiniu atsparumu gniuždymui ir yra labai atspari kraštiniam slėgiui, todėl ji ideliai tinka, pavyzdžiui, stogams, ant kurių vyksta intensyvus judėjimas, terasoms ir automobilių statymo zonoms, ten kur dėl nuolatinės apkrovos ir naudojimo patiriami dideli krūviai. Kartu putstiklio izoliacija atlieka ir hidroizoliacijos, kuri nesideformuoja nuo statinės ir dinaminės apkrovos, funkciją.

Kardifo tarptautinis baseinas Londone. Didelės drėgmės pastatai ir tarpsluoksnių kondensato rizikos mažinimas

Taip pat tai nepamainoma medžiaga ir požeminėms sienoms, kur turi būti užtikrintos geriausios ilgalaikės eksploatacinės savybės bei didelis atsparumas sudėtingomis sąlygomis po žeme – atsparumas drėgmei, graužikams, pelėsiui, parazitams, korozijai, apkrovai ir požeminiam spaudimui.

Apkrovą laikanti izoliacija ant eksploatuojamų stogų

Unikalios atsparumo drėgmei savybės yra nepakeičiamos ir didelės drėgmės pastatuose, baseinuose, pramonės įmonėse, kur padidintos drėgmės zonose yra patiriamas reikšmingas higroterminis poveikis. Tai, pavyzdžiui, popieriaus pramonės įmonės, odos apdirbimo, pieno perdirbimo ir kai kurios kitos industrinės sritys, pasižyminčios technologiniais procesais, kuriuose susiduriama su labai drėgnos aplinkos iššūkiais.

Foamglas apkrovą laikanti izoliacija naudojama įrengiant šiluminę užtvarą tarp pamato ir sienos

KTU profesorius dr. Raimondas Bliūdžius sako, kad išties unikalios putstiklio savybės yra neginčijamos ir tikrai yra tokių sričių, kuriose jos gali būti nepamainomos. „Sovietmečiu buvo gaminama tokia medžiaga kaip putstiklis. Iš jos buvo pastatytas Kauno „Merkurijus“, ji buvo naudojama pramonės objektų statyboje ir kitose atsparumo drėgmei reikalaujančiose vietose“,- pasakoja mokslininkas.

Pasak jo, unikali putstiklio savybė – visiškas vandens neįgeriamumas ir atsparumas dideliam gniuždymui – suteikia šiai medžiagai išskirtinių pranašumų statybinių medžiagų rinkoje.

Požeminės konstrukcijos