Kaip praneša „National Geographic News“, JAV Mičigano universitete sukurtas elastingas, lankstaus ir savaime atsistatantis, įtrūkimus bei plyšius „užsigydantis“ betonas. Tokios ateities betono technologijos, anot mokslininkų, leis pagerinti tiltų, kelių ir kitų gelžbetonio konstrukcijų bei statinių iš betono eksploataciją.
Tradicinis betonas laikui bėgant skilinėja, atsiranda įtrūkimai, kuriuose kaupiasi drėgmė ir dėl temperatūrų skirtumo, keičiantis metų laikams jį ardo. Naujos kartos betono technologiją sukūrė amerikiečių mokslininkai Viktoras Li (Victor Li) ir Jindzy Jangas (Yingzi Yang) iš „University of Michigan“. Naujas betono rūšis šiedu mokslininkai kuria jau 15 metų. Lankstaus ir savaime atsistatančio betono idėją jiems pamėtėjo kriauklelės, o tiksliau – mineralai, kurių yra kriauklių sudėtyje ir kurie skatina kriauklių augimą. Į betoną įmaišę tam tikrą kiekį šių mineralų mokslininkai gavo netikėtą efektą. Visų pirma naujasis betonas net ir veikiamas didelės apkrovos nelūžta, nors ir deformuojasi bei skilinėja. Antra – panaikinus apkrovą toks betonas vėl atsistato ir tarsi užsigydo įtrūkimus. Ši betono savybė, anot mokslininkų, yra labai svarbi gelžbetoninėms konstrukcijoms ir statiniams iš gelžbetonio seismiškai aktyviose pasaulio vietose.
Tam kad pažeistas betonas atsistatytų jam reikia vandens. Užtenka kelių dienų lietaus mat vanduo sureaguoja su betone esančiais junginiais ir anglies dvideginiu ore bei suformuoja „randus“ iš kalcio karbonato. Ši medžiaga ir užpildo betono konstrukcijos įtrūkimus.
Išradėjai tikisi, kad naujasis betonas bus naudojamas ir tiltų statyboje, nors tokio betono kaina nuo įprasto betono yra tris kartus didesnė.
Viktoro Li ir Jindzy Jango elastinis betonas jau buvo panaudotas statant tiltą Mičigano valstijoje. Šio tilto konstrukcijai nereikėjo kompensacinių siūlių, tad per jį automobiliai pervažiuoja itin tyliai. Be to, panašus elastingas betonas buvo panaudotas ir Japonijoje, Osakos mieste statant 60-ies aukštų dangoraižį.