Europa privalo pasinaudoti proga geriau apsaugoti pastatus nuo gaisrų

Bill Duncan Vykdantysis direktorius www.firesafeeurope.eu

Bill Duncan Vykdantysis direktorius www.firesafeeurope.eu

Bill Duncan
Vykdantysis direktorius
www.firesafeeurope.eu

 

Šią vasarą pastatuose siautė kaip niekad daug gaisrų (nemažai jų aprašyti FSEU svetainėje). Daugelis jų kilo renovacijos metu, kai pastatai faktiškai buvo virtę statybvietėmis, kurios gaisrinės saugos požiūriu sukuria pavojingiausią terpę. Vasara baigėsi, įstatymų leidėjai grįžo į darbą. Dabar jų pareiga yra pasiekti, kad ES piliečiams taptų saugu tiek renovuojamuose, tiek ir naujai statomuose pastatuose.

Europoje prasidėjo pastatų sektoriaus revoliucija. Šiandien pastatams tenka virš 40 proc.[1] visos Europos Sąjungoje suvartojamos energijos, todėl natūralu, kad energijos tausojimo iniciatyvos krypsta būtent į pastatus. ES įstatymai įpareigoja, kad iki šio dešimtmečio pabaigos visi nauji pastatai bei daugelis renovuojamų pastatų turės būti energiškai ženkliai efektyvesni nei iki šiol. Vadinasi, reikės importuoti mažiau brangių dujų iš tolimų ir kartais nepatikimų šaltinių. Kartu aplinką mažiau teršime šiltnamio dujomis, kurios pavojingai šildo atmosferą.

Tai gera žinia – mažės mūsų išlaidos, mažiau kentės aplinka. Tačiau neturėtume leisti ambicingiems energijos tausojimo siekiams užgožti kitų ne mažiau svarbių tikslų. Galbūt galėtume sutaupyti dar daugiau ir dar efektyviau kovoti su klimato atšilimu? Galbūt galėtume pasinaudoti šiuo nauju požiūriu į pastatų statybą, kad padarytume juos saugesniais?

Nors gaisrų skaičius Europoje yra stabilus, pastaraisiais metais jų mastai ir intensyvumas stipriai išaugo, todėl ženkliai didėja gaisrų padaryti nuostoliai. Kasmet dėl gaisruose patirtų sužalojimų ir apsinuodijimų dūmais apie 70 000[2] europiečių atsiduria ligoninėse. Gaisrų žala siekia 1 proc. Europos BVP[3].

Gaisrinė sauga yra svarbi mūsų kasdienio gyvenimo dalis. Neturėtume menkinti jai dėmesio ar dėl jos eiti į kompromisus. Tačiau į gaisrinę saugą dažnai žiūrime kaip į savaime suprantamą dalyką. Mes neabejojame, kad mūsų butai, biurai, mokyklos ir ligoninės atitinka aukščiausius gaisrinės saugos reikalavimus. Deja, šie reikalavimai nuolat atsilieka nuo technologinės pažangos, todėl juos būtina nuolat atnaujinti atsižvelgiant į geriausius turimus sprendimus. Tuomet tobulas pastatas taps kartu saugus ir taupus. Nėra priežasties, dėl kurios toks idealas neturėtų tapti norma, tačiau tam būtina skirti reikiamą dėmesį, ypač šiuo pereinamuoju laikotarpiu kai visoje Europoje griežtiname pastatų energinio efektyvumo reikalavimus.

Norint pasiekti, kad pastatas vartotų mažiau energijos, reikia keisti visą pastato kevalą. Tą galima atlikti renovuojant ar statybos metu. Galbūt reikia naudoti naujoviškas pastatų sistemas ir medžiagas. Pastatai taip pat gali būti išmanūs – su sudėtingomis šildymo ir vėdinimo kontrolės sistemomis. Galbūt reikia investuoti į šilumos izoliaciją, geriau apšildant renovuojamą pastatą ar panaudojant izoliaciją ankstyvajame pastato statybos etape. Panašūs sprendimai vis dažniau naudojami statant didelius, šiuolaikinius pastatus viešosioms reikmėms, pvz., prekybos centrus, sporto arenas, naktinius klubus ar daugiaaukščius biurų pastatus – ten, kur susirenka ir potencialiame pavojuje atsiduria tūkstančiai žmonių.

Esame įgiję daug patirties dirbti su tradicinėmis statybinėmis medžiagomis ir sistemomis, tačiau statybų sritis sparčiai vystosi toliau. Kuriamos naujoviškos medžiagos ir produktai, su kuriais nei statybininkai, nei priežiūros institucijos neturi praktinės patirties. Labai svarbu kiekvienam konkrečiam statybų projektui parinkti jam tinkamiausias medžiagas ir sprendimus. Kilus gaisrui, neteisingas ankstesnis sprendimas gali smarkiai sumažinti pastato atsparumą ugniai.

Jei renovacijos ir statybos metu nepamiršime gaisrinės saugos, su tokia užduotimi galėsime susidoroti. Europos Sąjunga jau įdėjo daug pastangų, kad nauji ir atnaujinami pastatai taptų išties energiškai efektyvūs. Dabar ES turėtų imtis iniciatyvos garantuoti, kad visos šalys narės įteisintų griežtus gaisrinės saugos reikalavimus. Tai reikia padaryti ne sulaukus dar vieno pragaištingo gaisro, o užbėgant tokiam gaisrui už akių.

 


[1] Europos Komisija

[2] NIBRA

[3] Ženevos asociacija