Kodėl demonstraciniam „Aeronamų“ projektui pasirinkti akmens vatos izoliaciniai sprendiniai?


Įdomiame nekomerciniame-demonstraciniame gyvenamųjų namų projekte Kaune buvo pasirinkti akmens vatos izoliaciniai sprendimai. Ne EPS ar PIR, ar PUR, bet – akmens vatos. Kodėl toks pasirinkimas? Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, gan archaiškas ir konservatyvus, juk akmens vatai, kaip izoliacinei statybinei medžiagai jau beveik 100 metų. Panašiai tiek pat, kiek atkurtai LT Respublikai.

Projekto plėtotojai sako, kad akmens vatos izoliaciniai sprendimai „Aeronamų“ šiltinimui ir izoliavimui buvo pasirinkti dėl savo patikimumo, ilgaamžiškumo, gerų izoliacinių savybių ir dar kai ko. Kai ko papildomo, kas sukuria statybinių medžiagų sinergiją. Pavyzdžiui, mūro ir akmens vatos dermę.

nuotr 1

Nedega kaip ir mūras

Akmens vata ne tik efektyviai izoliuoja šilumą, yra laidi vandens garams, ilgaamžė ir užtikrina puikią garso izoliaciją, ji dar yra ir nedegi, kaip ir pats mūras. O tai tampa vis labiau aktualu šiuolaikiniame „plastmasiniame“, sintetinių, organinių daiktų pasaulyje. Prisiminkime, kad ir garsiai nuskambėjusią Green Feel Tower tragediją Londone.

Šiuolaikinės mūro sienos konstrukcija yra kitokia, nei buvo prieš kelis dešimtmečius. Pastaruoju metu vis daugiau galvojama apie tai, kaip statyti, kad šildymo sąnaudos būtų kuo mažesnės, patalpų mikroklimatas kokybiškesnis, o pastato atitvaros ilgaamžės ir patikimos. Be viso to, turtingesnės šalys dar daugiau galvoja ir apie CO2  emisiją, klimato kaitą. Efektyvinant statybą ir galvojant apie šildymo sąnaudų mažinimą buvo pradėtos naudoti mūro sienos su oro tarpu. Vėliau tas oro tarpas buvo užpildomas šilumos izoliacija, o dar vėliau atsirado du nauji sienų tipai – tinkuojamų sienų ir vėdinamų sienų sistemos.

Šiuolaikinė mūro siena turi kelias sudėtines dalis. Viena iš jų – mūras, tai yra plytos arba blokeliai, šilumos izoliacija, apsauga nuo vėjo (kai sienos yra vėdinamos), tvirtinimo elementai ir apdailos sluoksnis.

 

Langai išnešti į izoliacinį sluoksnį

Langai išnešti į izoliacinį sluoksnį

Medžiagos degumo savybės priklauso nuo žaliavos, iš kurios gaminama medžiaga. Keramikos, silikato, akyto betono ar keramzitbetonio mūro sienos yra iš nedegių plytų ar blokelių, tad jos atitinka A1 degumo klasę. Kai sienos apšiltinamos degiomis medžiagomis, jos yra klasifikuojamos kaip B s-1 d0 ar net žemesne gaisrine klase. Todėl norint, kad ir apšiltinta mūro siena atitiktų saugiausią ugnies požiūriu A1 klasę, reikia rinktis nedegią šilumos izoliaciją bei nedegias sienos apdailos medžiagas.

Akmens vatai, kuri gaminama iš nedegios žaliavos – uolienų – yra būdinga itin aukšta (apie 1000 °C) lydymosi temperatūra. Dauguma akmens vatos gaminių, nepadengtų jokia danga, yra priskiriami saugiausiai A1 degumo klasei. Akmens vata ilgiau saugo pastato konstrukcijas nuo ugnies poveikio, todėl ja rekomenduojama apšiltinti net ir tokias konstrukcijas, kurioms taikomi itin griežti priešgaisriniai reikalavimai.

nuotr 3

Kadangi „Aeronamų“ mūrinės sienos yra vėdinamos, šilumos izoliacijai buvo panaudotos universalios „PAROC eXtra“ plokštės, o apsaugai vėjo – „PAROC Cortex“ plokštės. „PAROC Cortex“ plokščių paviršius yra padengtas specialiu, ypač mažai orui laidžiu audiniu, kuris puikiai praleidžia vandens garus ir yra nedegus (atitinka A-2 gaisrinę klasę).  Nedegios, vandens garams laidžios, efektyvios ir ilgaamžės plokštės yra puikus pasirinkimas vėdinamos sienos konstrukcijos šiltinimui. „PAROC Cortex“ plokščių siūlės, pastato kampai, cokolis ir angokraščiai  kruopščiai užsandarinti specialiomis juostomis.

nuotr 11

Nematomi sinergijos privalumai

Be to, kad akmens vatos ir mūro sinergija užtikrina didesnį sienos atsparumą ugniai, ši sistema, ši dermė sukuria ir daugiau plika akimi nematomų, tačiau labai reikšmingų naudų.

Statybos metu tiek dėl technologinių procesų, tiek ir dėl gamtinių sąlygų mūro sienoje susikaupia nemažai drėgmės. Sienas apšiltinus vandens garams laidžiomis medžiagomis, mūro sienos išdžiūsta jau per pirmąjį šildymo sezoną.

Akmens vatos gaminiai puikiai praleidžia vandens garus, o tai reiškia, kad sienų apšiltinimo ar pastatų eksploatavimo metu į akmens vatą patekusi drėgmė laisvai juda į išorę ir pasišalina per sienos apdailą bei vėdinamą oro tarpą. Paprastai tai vadinama „kvėpuojančiomis“ sienomis. Vandens garų judėjimas nekeičia akmens vatos šiluminių ir eksploatacinių savybių. O tai yra labai svarbu, siekiant užtikrinti pastato konstrukcijų ilgaamžiškumą ir geresnes patalpų mikroklimato sąlygas.

nuotr 10

Jei termoizoliacinė medžiaga menkai praleidžia vandens garus, tai tam tikromis sąlygomis iš patalpų pro sieną migruojanti drėgmė gali kauptis prieš termoizoliacinę medžiagą esančiame sienos sluoksnyje. Dėl to pablogėja sienos šilumos izoliacijos savybės, sumažėja kai kurių sienos medžiagų stipris, didėja deformacijos. Visa tai kenkia pastato konstrukcijoms, sumažėja jų ilgaamžiškumas.

Teisingai pastatytos mūro sienos ilgaamžiškumas nekelia abejonių ir tai yra, ko gero, vienas iš svarbiausių kriterijų, pasirenkant mūrą kaip laikančiąją sienos konstrukcijos dalį. Sienos ilgaamžiškumui didelės įtakos turi visos tokioje konstrukcijoje panaudotos medžiagos, taip pat ir šilumos izoliacija. Akmens vatos pagrindinės savybės – šilumos laidumas ir degumas – laikui bėgant nesikeičia lygiai taip pat, kaip nesikeičia ir mūras.

AeroNamai_breziniai2

Stogo ir perdangų šiltinimo sprendiniai

„Aeronamuose“ buvo pritaikyti tiek šlaitinio, tiek ir plokščiojo stogo šiltinimo sprendimai.  Šlaitinio stogo šiltinimui buvo naudojamos tokios pačios, kaip ir pastato sienose – universalios PAROC eXtra plokštės.

Plokščiųjų stogų įrengimas iš principo skiriasi nuo šlaitinio stogo. Čia buvo naudojamos tokios plokštės, kurios gali atlaikyti apkrovas, kadangi tiek statybos tiek ir eksploatacijos metu tenka po tokį stogą vaikščioti.

nuotr 6

„Aeronamų“ gyvenamųjų namų komplekese plokštiesiems stogams izoliuoti buvo pasirinktos naujos, apkrovą laikančios, nedegios, vandens garams laidžios vertikaliai orientuoto plaušo plokštės PAROC ROL 30. Ant jų viršaus įrengtas viršutinis akmens vatos izoliacijos sluoksnis iš PAROC ROB 80 plokščių, o tiesiai ant jo priklijuota hidroizoliacinė stogo danga.

AeroNamai_breziniai3

Tarpaukštinių perdangų garso izoliavimui buvo pritaikytas sprendinys su smūgio garsą izoliuojančiomis plokštėmis PAROC SSB 1.

Taip pat šios plokštės buvo panaudotos ir garažo perdangai izoliuoti. PAROC SSB 1 plokštės buvo sumontuotos ant garažo perdangos viršaus, o iš garažo pusės, garažo patalpos vidaus perdanga dar buvo apklijuota PAROC CGL 20cy akmens vatos plokštėmis. PAROC CGL 20cy plokščių paviršius yra specialiai paruoštas, tad jas sumontavus belieka tik jas nudažyti. Prie gelžbetoninės perdangos PAROC CGL 20cy yra tik klijuojamos, joms nereikia jokio papildomo mechaninio tvirtinimo. Estetiškai patrauklios PAROC CGL 20cy plokštės ne tik puikiai sulaiko šilumą, slopina garsą, bet ir apsaugo perdangą nuo išorinių veiksnių, pavyzdžiui, ugnies.

AeroNamai_breziniai6