Plėtodama energiškai efektyvių pastatų statybos technologijas izoliacinių sprendimų kompanija „Paroc“ kartu su partneriais realizavo bandomuosius energiškai efektyvios individualių namų renovacijos projektus Švedijoje ir Suomijoje. Šie projektai buvo pavadinti bendru „renZeroTM“ pavadinimu, nes jų metu siekta senos statybos individualius gyvenamuosius namus priartinti prie energiškai efektyvių pastatų tipo ir sukurti energiškai optimalios renovacijos modelį.
Pasyvusnamas.lt redakciją pasiekė visa medžiaga, kaip buvo vykdoma energiškai efektyvi individualaus namo renovacija Švedijoje.
„renZeroTM“ projekto organizatoriams ir vykdytojams buvo keliama užduotis sukurti tokią metodiką, kurios pagalba seni individualūs gyvenamieji namai būtų renovuoti taip, kad taptų energiškai efektyviais ar net artimais beveik nulinės energijos klasės pastatams. Taip pat buvo keliamas tikslas, kad toks renovacijos būdas nereikalautų specialių žinių, ypatingų įgūdžių ar instrumentų, jis būtų tinkamas masiniam taikymui, būtų efektyvus, ilgaamžis ir greitai atsiperkantis. Be to, šiuo projektu buvo siekiama sukurti patogesnę, sveikesnę, saugesnę ir komfortiškesnę gyvenamąją aplinką gyventojams, kurie nenori keisti gyvenamosios vietos. Kuriant energiškai efektyvios renovacijos modelį buvo siekiama ne tik padidinti kapitaliai remontuojamo senos statybos individualaus gyvenamojo namo energinį efektyvumą, bet ir sukurti kokybiškesnę gyvenamąją aplinką.
„renZeroTM“ koncepcija buvo kuriama kaip kompleksinis sprendimas, susidedantis iš atskirų sprendinių ir elementų, apimantis atitvarų izoliavimo sprendimus, atitvarų ir jų jungčių sandarumą, langų bei durų keitimą efektyvesniais, naujos vėdinimo sistemos įrengimą ir šildymo sistemos modernizavimą, atsinaujinančių energijos šaltinių integravimą inžinerinėse namo sistemose. Namo modernizavimas buvo organizuojamas taip, kad gyventojams nereiktų laikinai išsikraustyti iš savo būsto.
Rengiant ir realizuojant „renZeroTM“ optimalios renovacijos projektus Švedijoje ir Suomijoje aktyviai dalyvavo architektai, konstruktoriai, mokslininkai, inžinieriai, vėdinimo specialistai.
Ir dar, modernizuojant šį individualų namą siekta, kad jis estetiškai, vizualiai atrodytu taip pat, koks buvo prieš renovaciją. Taigi, iš pirmo žvilgsnio net nepanašu, kad šitas namelis buvo modernizuotas.
Švedijoje eksperimentinei individualaus namo modernizacijai buvo pasirinktas tradicinis medinio karkaso su dailylenčių apdaila individualus gyvenamasis namas Stockholmo priemiestyje. Tai – iškart po antrojo pasaulinio karo, 1945 metais pastatytas vieno aukšto, 125 m² bendrojo ploto namas, kuris 50-ais metais dar buvo šiek tiek praplėstas. Prieš rekonstrukciją šio namo energijos poreikis buvo 128kWh/m² per metus, o po renovacijos sumažėjo net penkis kartus, iki – 25 kWh/m² per metus. Kaip tai buvo pasiekta?
Iš pradžių buvo apšiltintos rūsio sienos ir cokolis, po to apšiltintos namo sienos 300 mm storio PAROC renERGIA™ specialiais akmens vatos elementais. Stogas papildomai apšiltintas universalios akmens vatos PAROC eXtra plokštėmis (storis 360 mm). Sienų izoliaciniame sluoksnyje, specialiose spynose (rėmuose) sumontuoti nauji, energiškai efektyvūs langai ir durys. Įrengta rekuperacinė sistema ir gruntinis šilumos siurblys. Pastatas užsandarintas, vandentiekio vamzdžiai ir ventiliacijos ortakiai patikimai izoliuoti.
Kaip buvo vykdomas „renZeroTM“ projektas Švedijoje žingsnis po žingsnio galima pažiūrėti šiuose trumpuose video filmukuose:
Cokolio šiltinimas
Sienų paruošimas šiltinimui, specialių spynų (dėžių įrengimas) langų montavimui izoliaciniame sluoksnyje
Sienų šiltinimas specialiais skydais renERGIA
Stogo šiltinimas
Durų ir langų montavimas
Rekuperacinės vėdinimo sistemos įrengimas
Rezultatai. Fasadas
ŠVOK ortakynų izoliavimas