Siekiant didesnio pastato energinio efektyvumo visos namo išorinės konstrukcijos turi būti labai gerai apšiltintos ir užsandarintos. Pamatai, kraštai, kampai, jungtys ir skverbtys turi būti labai gerai suplanuotos, kad išvengtume šiluminių tiltelių. Kuo kompaktiškesnis pastato apvalkalas, tuo lengviau ir paprasčiau galima pasiekti pasyvaus ar net perteklinės energijos namo standartus ir užtikrinti maksimalų pastato energinį efektyvumą.
Viena jautriausių energiniu požiūriu pastato atitvarų dalių yra jų langai. Net ir pačios „šilčiausios“ langų konstrukcijos yra mažiausiai 7-8 kartus „šaltesnės“ už kitas energiškai efektyvaus pastato konstrukcijos dalis. Todėl energiškai efektyviuose pastatuose, siekiant sumažinti šiluminės energijos nuostolius langai turi būti įstatyti be šiluminių tiltelių šilumos izoliaciniame sluoksnyje arba taip vadinamame apšiltinimo sluoksnyje. Langai energiškai efektyviame name neturėtų viršyti šilumos laidumo koeficiento 0,80 W/(m²K), o langų rėmai (profiliai) taip pat turi turėti kuo mažesnę U-vertę.
Langų konstrukcijoms ir jų montavimo kokybei, statant energiškai efektyvų namą, turi būti skiriamas ypatingas dėmesys. Ką siūlo rinka? Čia glaustai apžvelgsime kokia yra plastikinių langų pasiūla energiškai efektyvių pastatų statytojams ir ką siūlo pardavėjai?
„Rehau“ langai iš „Geneo“ profilių
Energiškai efektyviems pastatams skirtus plastikinius langus iš „Geneo“ profilių Lietuvoje gamina net 15 gamintojų. Aišku, tai nėra patys didžiausi langų gamintojai, o besirenkant langus savo būstui, dažnai imponuoja gamintojo patikimumas, reputacija ir jo dydis.
UAB „Rehau“ atstovas Arūnas Barkauskas sako, kad „Geneo“ sistema yra pirmoji pilnai armuota langų profilių sistema. Šiuose profiliuose naudojama unikali, patentuota stiklo pluošto medžiaga Rau-Fipro, kuri atlieka plieninių armavimo profilių funkciją. Tose lango profilio dalyse, kur nėra metalinio stabilumą užtikrinančio strypo, į profilio vidų dedami termomoduliai, padidinantys viso lango profilio energinį efektyvumą.
„Rehau Geneo“ profilio šilumos laidumo koeficientas Uf siekia iki 0,85 W/m2K. Beje, renkantis langus reiktų nesumaišyti kur gamintojai deklaruoja tik lango profilio šilumos laidumo koeficientą, o kur yra skelbiamas viso lango šilumos laidumo koeficientas. Tai labai svarbus momentas, mat, paprastai, stiklo paketas yra maždaug dukart šiltesnis už lango rėmą. Kuo mažiau rėmo, tuo yra geresnės viso lango energinio efektyvumo charakteristikos, tačiau tokiu atveju nukenčia lango rėmų tvirtumas, jų stabilumas.
Standartiniame, tipiniame vienvėriame atidaromame lange profilio užimamas plotas yra dukart mažesnis už stiklo paketo plotą. Tarkime 1230X1480 mm dydžio lange, kokie naudojami atliekant bandymus laboratorijose ir pagal tokių išmatavimų gaminius yra matuojamos langų savybės, stiklo paketas užima 1,25 m2, o profilis – 0,57 m2. Taigi, visiškai ignoruoti profilio įtakos lango energinio efektyvumo charakteristikoms negalima.
Siekdami geriausio rezultato langų gamintojai yra priversti balansuoti tarp gaminio stabilumo ir jo energinio efektyvumo. Ieškant aukso vidurio tarp šių dviejų parametrų nuolat kuriami vienokie ar kitokie patobulinimai.
Štai „Rehau Geneo“ kūrėjai giriasi, kad jų sistemoje naudojami varžtų įsukimo kanalai, taip vadinama sustiprinimo sistema IVS, kuri didina rėmo stabilumą, o tai leidžia stabilesniame rėme naudoti daugiau energinį efektyvumą didinančių elementų. Lango konstrukcijos tvirtumas ir stabilumas itin svarbus statant didesnius langus, įstiklintas vitrinas ir pan.
„Aluplast“ pagerinti langai
Lenkijos gamykloje pagamintų „Aluplast“ profilių pardavėjai taip pat turi ką pasiūlyti Lietuvoje statantiems energiškai efektyvius namus. „Aluplast“ pasididžiavimas – sistema „Ideal 8000“. Langus iš šių profilių gamina UAB „Sabonio klubas ir partneriai“.
Pasak „Aluplast“ atstovo Sergejaus Voronišče, kiek prastesnius energinio efektyvumo požiūriu langus iš „Aluplast Ideal 4000“ profilių gamina Panevėžio statybos trestas (PST).
„Aluplast“ atstovai sako, kad siekiant geresnių energinio efektyvumo rodiklių „Ideal 8000“ sistemoje buvo padidintas profilių montavimo gylis iki 85 mm. Šioje sistemoje naudojama šešių kamerų struktūra ir trijų tarpinių sandarinimo sistema.
„Aluplast“ atstovai skelbia, kad įrengus energiją taupančius iki 59 mm pločio stiklo paketus galima sukurti langus, kurių šiluminė varža bus labai gera. Pavyzdžiui, referencinis langas, kurio matmenys yra 1230X1480 mm, pritaikius 48mm stiklo paketą su koeficientu Ug=0,5 W/m2K pasiekiamas terminės izoliacijos koeficientas Uw=0,76 W/m2K. Tai yra jau toks langas, kuris atitinka pasyviems namams keliamus reikalavimus.
„Ideal 8000“ sistemoje atsisakius plieninių tvirtinimų tapo įmanoma pašalinti šiluminius tiltus ir pasiekti rėmų šiluminės skvarbos koeficientą iki Uf = 0,94 W/m²K. Reikia pažymėti, kad stipriai padidintus parametrus, kurie yra Uf = 1,0 W/m²K, pavyko pasiekti jau esant standartiniam profilio įrengimo gyliui, t. y. 70 mm. Šiose langų sistemose stiklo paketai taip pat klijuojami prie profilio.
„Aluplast“ energiškai efektyviems namams skirtuose languose, pagal energeto® koncepciją buvo atsisakyta profiliuose naudotų plieninių armavimo elementų, dėl kurių pablogėdavo šiluminės jų savybės. Galimybę įdiegti energeto® suteikė dviejų „Aluplast“ inovacinių technologijų derinys: „bonding inside“ speciali sąvara, pagaminta naudojantis stiklo paketų klijavimo technika ir „powerdur inside“ naujos rūšies rėmas, sukurtas bendradarbiaujant su firma BASF ir naudojant medžiagą Ultradur® High Speed, kuria buvo pakeisti iki šiol naudoti plieniniai tvirtinimai, įrengiami tradiciniuose rėmuose. Tai, sakyčiau, yra labai panašus sprendimas, kaip ir „Rehau Geneo“ sistemose.
Trumpai tariant „Aluplast Ideal 8000“ sistema paremta trimis dalykais:
• nenaudojami plieninio armavimo profiliai langų profiliuose, o juos pakeičia termoplastiniai įdėklai „powerdur inside“ su kompozitinio pluošto priedais;
• taikoma technologija „bonding inside“ (stiklo paketas įklijuojamas į sąvarą) ir taip pasiekiami numatyti langų konstrukcijų statiniai bei šiluminiai parametrai;
• šiluminės lango charakteristikos dar pagerinamos naudojant specialius putų užpildus profilių kamerose, vidinės ertmės yra užpildomos poliuretano putomis taikant technologiją „foam inside“.
„Megrame“ šiltas langas
„Megrame“ gaminys, skirtas energiškai efektyviems pastatams gaminamas iš „Gealan“ profilių. „Megrame“ šiltas langas, tai – naujo tipo 6 kamerų pasyvus plastikinis langas, gaminamas iš S9000 sistemos 83 mm pločio profilių.
Savo gaminį „Megrame“ atstovai pristato taip: „6 vidinės profilio kameros, jų geometrija ir išdėstymas tiek rėmo, tiek ir varčios profiliuose, o taip pat didelis profilio montavimo gylis leidžia pasiekti labai geras šilumos ir garso izoliacijos savybes. Plastikinių langų su S 9000 profilių sistema šilumos laidumo koeficiento vertė Ul yra 0,77 W/m²K. Šiuose profiliuose nenaudojami švino stabilizatoriai. Plastikiniai langai be švino yra patvaresni, stabilesni, atsparesni išorės poveikiui, ilgiau išlieka balti ir blizgūs. Stiklinimui galima naudoti 3 stiklų iki 50 mm pločio stiklo paketą“.
„Megrame“ pabrėžia papildomas tarpines, kurios montuojamos jų languose. „Megrame“ šiltas langas turi papildomą tarpinę lango varčioje, po stiklo paketu. Ji sumažina oro judėjimą aplink paketą, pagerina šilumos perdavimo koeficiento reikšmę, mažina rasojimo tikimybę. Kita vertus, konservatyvūs langų montuotojai abejoja tokios tarpinės efektyvumu mūsų sąlygomis. Ar ta tarpinė neprišals žiemą, ar susidėvėjus jai nešvilps vėjai ir pan.? Beje, tokias pat trečiąsias tarpines montuoja ir kiti energiškai efektyvesnių PVC langų gamintojai.
Pardavėjai mėgsta pabrėžti, kad pasyvaus, energiškai efektyvaus namo langai taip pat pasižymi aukštu saulės energijos pralaidumu. Tai reiškia, kad natūrali saulės skleidžiama šiluma gali būti efektyviau išnaudota ir tokiu būdu padidinamas pastato energijos balansas bei sumažėja papildomos energijos poreikis. Tačiau reiktų nepamiršti, kad dėl šios savybės karštą vasarą patalpos gali perkaisti ir padidinti sąnaudas patalpų vėsinimui arba pareikalauti papildomų investicijų apsaugai nuo perkaitimo (žaliuzės, pergolės ir pan.)
„Fauga Energy Passiv“ langai
Langus gaminančios „Fauga“ kompanijos atstovė Meilė Žvejienė sako, kad visų gamintojų langai, skirti energiškai efektyviems pastatams, savo techninėmis charakteristikomis yra labai panašūs. Kainos taip pat panašios, tad pirkėjų apsisprendimą dažnai lemia kompanijos patikimumas, reputacija, rekomendacijos ir kiti subjektyvūs dalykai.
„Fauga Energy Passiv“ langai gaminami iš vokiškų „Inoutic“ profilių (Vokietijoje jie labiau žinomi kaip „Eforte“). 84 mm 6 kamerų vokiška sistema „Inoutic Eforte“ yra sukurta pasitelkus pažangius inžinierinius sprendimus, trijų stiklų paketas su šiltais rėmeliais ir argono dujų užpildymu. Profilio šilumos laidumo koeficientas Uw ≤ 0.8 W/m2K.
Vienas iš „Fauga Energy Passiv“ langų išskirtinumų yra tas, kad šiuose languose stiklo paketai prie rėmo yra klijuojami. Tai suteikia langui daugiau stabilumo ir sandarumo, sako M.Žvejienė. Be to, stiklajuostės turi dvi atramas. Aišku, įklijuotus stiklo paketus išimti statybvietėje iš rėmo yra kur kas sunkiau už paprasčiausiai įstatomus. Tad tokių langų su įklijuotais stiklo paketais montavimas gali būti sunkesnis.
Stiklo klijavimo technologijos, kurią naudoja tik „Fauga“, dėka gaminiai gali siekti 2,6 m aukštį. Siekiant papildomos garso izoliacijos arba pageidaujant ypatingai saugaus stiklo paketo, galima šiuos langus stiklinti iki 56 mm storio stiklo paketais.
„Fauga“ atstovai pabrėžia dar vieną savo privalumą: „skirtingai nuo daugelio kitų gamintojų mes nešiltiname profilių papildomomis cheminėmis medžiagomis (puta) ir nestikliname paketų tamsesniais stiklais, t.y. neaukojame šviesos vardan šilumos“.
Kainos – sutartinės
Kai skirtingų gamintojų langų charakteristikos labai panašios, vienas iš lemiančių pasirinkimo motyvų tampa kaina. Gamintojai sako, kad langai energiškai efektyviems pastatams paprastai gali būti iki 30 procentų brangesni už tokius pat paprastus, standartinius naujus langus. Tai reiškia, kad jie gali būti ir 10 proc. ir 15 proc. ir 30 proc. brangesnis, tai – derybų ir lango komplektavimo klausimas.
Sulyčiau kokybiškus langus montuotis – ekolangai.lt Vyrai tikrai išmano savo darbą