Židinys energiškai efektyviam namui


Energiškai efektyviuose namuose yra montuojami tokie židiniai ir tokios krosnelės, kurios orą įkrovos degimui paima ne iš patalpos, bet iš lauko. Tokiu būdu nėra pažeidžiamas patalpų sandarumas ir netrikdomas ventiliacinės-rekuperacinės sistemos darbas.

jotul i 520 pasyviems

Židinių ekspertai pastebi, kad energiškai efektyviuose, pasyviuose namuose turi būti montuojami itin kokybiški ir sandarūs židiniai, kad jie išties nenaudotų patalpų oro degimui. Daugelis židinių gamintojų jau turi modelius, kuriuose yra numatytas oro pajungimas iš lauko ir tokiuose židiniuose, jų pakuroje dega tik iš lauko tiekiamas oras. Vidaus patalpų oras čia gali būti naudojams tik įkuriant, uždegant židinį.

Planuojant įsirengti židinį energiškai efektyviame name ir projektuojant tokią sistemą reiktų žinoti, kad židiniai su oro paėmimu iš lauko šaltą žiemą gali veikti prastai. Jei tarkime už lango -15 laipsnių šalčio ir tokios pat temperatūros oras patenka į degimo kapsulę, tai įkrova degs prastai, malkos “nenorės” degti. Kai kas mėgina eksperimentuoti ir oro padavimą iš lauko į židinio degimo kamerą bando paduoti per tam tikrą “gyvatuką” ar vamzdyną aplink kapsulę, tam tikrą savadarbę oro pašildymo sistemą, kad oras sušiltų ir geriau degtų malkų įkrova židinyje. Bet toks racionalizacinis sprendimas sukelia kitą bėdą. Nuo tokio vamzdžio, kaip sakoma, kondensatas “teka upeliais”.

Pasyviems namams tinkamų židinių gamintojai rekomenduoja į židinius energiškai efektyviuose, sandariuose, pasyviuose namuose orą paduoti iš ventiliacinių angų arba iš rūsių ir kitų patalpų, kurios yra atskirtos nuo sandariosios, pasyviosios pastato dalies. Tik šiuo atveju griežtai draudžiama paduoti orą iš garažo. Bet kuriuo atveju, projektuojant židinį ar krosnelę itin sandariame name reiktų išties susirasti kompetetingą specialistą, kad investicija į židinį pasiteisintų, jis veiktų ir tuo pat metu nepažeistų patalpų sandarumo.

Beje, šį rudenį pasirodė ir naujas Jotul i520 gaminys rinkoje su iš lauko paduodamo oro pašildymu. Dar reiktų atkreipti dėmesį, kad šis modelis orą iš lauko ima ne tik židinio degimui, bet ir jo įkūrimui, uždegimui.