Vartojimo instrukcijoms – tūkstantmečiai


instruction-manual

Turbūt ne kartą teko susidurti su vartojimo instrukcijomis. Tai tokios storos, nuobodžios knygos, kuriose, kartais galima aptikti netikėtų ir tikrai juokingų dalykų. Pavyzdžiui, apie tai, kad mikrobangų krosnelėje negalima džiovinti išmaudyto katino arba vaikų uždaryti skabimo mašinoje. Kaip ten bebūtų, tos knygelės yra naudingos ir mielai vartomos atidžių, kruopščių vartotojų.

Tokio stogo konstrukcijos elementuose archeologai aptiko daugiausiai sufleruojančių žymių.

Tokio stogo konstrukcijos elementuose archeologai aptiko daugiausiai sufleruojančių žymių.

Archeologai aptiko, kad vartojimo instrukcijos buvo naudojamos dar prieš 2500-3000 metų. Bazilikatos universiteto (Università degli Studi della Basilicata)archeologijos mokyklos specialiastai, vadovaujami archeologo Massimo Osanna prie Potenza miestelio aptiko į šventyklą panašų pastatą ir labai nustebo, kad VI-VIII amžiumi prieš Kristų datuojamose pastato detalėse buvo nuorodos, kaip pastatą reiktų surinkti. Atskiros puošnaus pastato dalys, atskiri jo elementai buvo sužymėti koduotais simboliais, nurodančiais kaip vienas elementas turi jungtis su kitu. Tokių sužymėtų, suženklintų elementų – per šimtą. Daugiausia jie skirti stogo konstrukcijos montažui.

Taip atrodo stogo konstrukcijos plytelė su instrukcijos žymėmis

Taip atrodo stogo konstrukcijos plytelė su instrukcijos žymėmis

Taigi, visada skaitykite instrukcijas, kad ir kokios nuobodžios jos būtų. Tikrai nepamaišys.

Iš užrašų ir iškalų ant pastato detalių archeologai nustatė, kad tai – išeivių iš Spartos kolonijos Apulijoje, prie Taranto miesto darbas. Tokius „Pasidaryk pats“ patarimus-rekomendacijas, nuorodas ant statybinių elementų, matyt, graikų meistrai dėjo tam, kad kolonistai galėtų savarankiškai susirinkti pastatą. Panašių pastatų su suženklintais konstrukciniais elementais archeologai yra aptikę ir kitose Italijos graikų kolonistų vietose.