Vėdinamų sienų įrengimas su dvigubu arba viengubu karkasu


Straipsnio autorė dr. Audrone Endriukaityte

Straipsnio autorė dr. Audrone Endriukaityte

Siekiant didesnio pastatų energinio efektyvumo ir sveikesnės, patogesnės gyvenamosios aplinkos neišvengiamai tenka spręsti šilumos nuostolių mažinimo klausimus tiek statant naujus būstus, tiek ir renovuojant senus. Kad pasiektume norimą rezultatą ir gyventume šiltuose jaukiuose namuose, reikėtų atkreipti dėmesį į tinkamą, teisingą būstų šiltinimą.

Kalbant apie sienų šiltinimą reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad yra du sienų šiltinimo būdai. Tai – vėdinamos ir nevėdinamossienos.

Vėdinamos sienos – tai tokios sienos, kuriose tarp šilumos izoliacijos ir apdailos sluoksnio yra paliktas oro tarpas, kuriuo juda lauko oras,o sienos apačioje ir viršuje yra įrengiamos angos lauko orui patekti į šį tarpą.Dažniausiai tų angų būna ne tik sienos apačioje ir viršuje, bet ir pačioje jos plokštumoje,ties langų, durų ar kitomis angomis. Tokiu būdu oras pastoviai juda ir siena vėdinasi.

Nevėdinamos sienosyra tokios sienos, kuriose nėra vėdinamo oro tarpo ir apdailos sluoksnis glaudžiai liečiasi su šilumos izoliacija.

Laikančioji sienos dalis abiem atvejais gali būti iš labai įvairių medžiagų: betono, įvairių plytų ar blokelių mūro, medinio karkaso, medžio rąstų.

Tiek vėdinamos tiek ir nevėdinamos sienos gali būti įrengiamos šiltinant naujai statomus ar renovuojamus didelio ir mažo aukštingumo pastatus.

Vėdinamų sienų apdailos medžiagų pasiūla yra tikrai didelė – nuo medžio ir plastiko dailylenčių iki fibrocemenčio, aukšto slėgio laminato, keramikos ar aliuminio kompozicinių plokščių bei plytų mūro. Vėdinamų sienų šiltinimui naudojamos medžiagos ir jų įrengimas priklauso nuo fasado apdailos tvirtinimo sprendimo ir sienos konstrukcijos: dviejų lygių ir vieno lygiokarkaso sistemos arba tvirtinimo lanksčiais ryšiais trisluoksnio mūro atveju.

Vėdinamos sienos su dvigubu karkasu

Dviejų lygių karkaso principu įrengiamoje sistemoje šilumos izoliaciją įrengiame iš dviejų sluoksnių – apatiniam sluoksniui naudojamenedegias universalias akmens vatos plokštes PAROC® eXtra™, o ant jų įrengiame apsaugos nuo vėjo sluoksnį iš nedegių PAROC® WAS 25t, PAROC® WAS35t plokščių arba iš naujos, labai efektyvios plokštės PAROC®Cortex™. Ši nauja plokštė yra padengta specialia danga, kuri yra laidi vandens garams, bet ypatingai mažai laidi orui. Kalbant apie vėdinamų sienų konstrukciją svarbu paminėti tai, kad PAROC® eXtra™, PAROC® WAS 25t ir PAROC® WAS35t atitinka degumo klasifikaciją A-1 (pagal Euroklases). PAROC®Cortex™ taip pat yra nedegi ir atitinka A2- s1, d0 gaisrinę Euroklasę. Todėl pastatai apšiltinti PAROC akmens vatos plokštėmis yra saugesni gaisrų atveju.

Be to,reiktų žinoti, kad sienos spendimas neapsiriboja vien šilumos izoliacijos plokštėmis, tai– visas kompleksas medžiagų, kurios padidina sienos sandarumą kritinėse vietose:pastato kampuose, angokraščiuose bei sujungimuose tarp plokščių.

 

Pav1 Vedinamos_dvisluoksnes-M1

Dviejų lygių horizontalaus karkaso vėdinamos sienos sistema

Kampai yra kritinės pastato zonos, todėl, įrengiant šilumos izoliacijos ir apsaugos nuo vėjo sluoksnius, jiems reikia skirti ypatingą dėmesį. Kai apsaugai nuo vėjo naudojame PAROC®Cortex™,  plokščių sandūroms sandarinti rekomenduojama naudoti išorės sandarinimo juostą PAROC® XST 020 , o PAROC® XST 021 juostą pastato kampams bei angokraščiams sandarinti.

 

Pav2 Vedinamos_dvisluoksnes-M2

 

Dviejų lygių karkaso vėdinamos sienos kampas

Parenkant komponentus dviejų lygių karkaso vėdinamos sienos sistemos įrengimui reiktų pasitelkti kvalifikuotus specialistus. Metalinio karkaso tipas,karkaso „žingsnis“ (atstumai tarp profilių), metalinio karkaso elementų storis, varžtai ir jų skaičius turi būti parinkti ir suskaičiuotiatsižvelgiant į sienos rūšį, vėjo apkrovas konkrečiose zonose, pastato aukštį, apdailos elementų rūšį ir kita.

Pradedant montuoti dviejų lygių karkaso vėdinamos sienos sistemą, tarp metalinių elementų ir sienos turi būti naudojamos termoizoliacinės tarpinės. O profiliuočiai prie metalinių elementų turi būti pritvirtinti taip, kad suformuotų reikiamą horizontalų karkasą šilumos izoliacijai.

 

Dviejų lygių karkaso vėdinamos sienos sistemos montavimo instrukcija:

Pav3 Vedinamos_dvisluoksnes-mont1

Įrengiamas horizontalus karkasas.

Pav4 Vedinamos_dvisluoksnes-mont2

 

PAROC® eXtra™ plokštės montuojamos į karkasą.

Pav5Vedinamos_dvisluoksnes-mont3

 

Ant PAROC® eXtra™ akmens vatos sluoksnio įrengiamas ištisinis apsaugos nuo vėjo sluoksnis iš PAROC®Cortex™. Tada užsandarinamos apsaugos nuo vėjo plokščių sandūros ir pastato kampai bei angokraščiai naudojant PAROC® XST 020 ir PAROC® XST 021 juostas. Su vertikaliai tvirtinamais omega profiliuočiais suformuojam  ne mazesnį kaip 30 mm oro tarpą.

Pav6 Vedinamos_dvisluoksnes-mont4

 

Ant vertikalaus omega profiliuočių karkaso montuojamos fasado apdailos plokštės.

 

Šilumos izoliacijos sluoksnio iš akmens vatos plokščių montavimo schemos

Pav7 Vedinamos_dvisluoksnes_vata1 Pav8 Vedinamos_dvisluoksnes_vata2 Pav9 Vedinamos_dvisluoksnes_vata3

 

Vėdinamos sienos su viengubu karkasu

Vieno lygio karkaso sistemos atveju šilumos izoliacija yra mechaniškai pritvirtinama prie sienos- jai nebereikia įrengti papildomo II karkaso. Karkasas yra reikalingas tik fasadų apdailos medžiagos tvirtinimui. Prie sienos įrengiami laikikliai, o prie jų pritvirtinamisienos apdailos tvirtinimui skirti profiliuočiai.

Šiuo atveju šilumos izoliaciją galima įrengti iš dviejų sluoksnių arba vieno sluoksnio. Dviejų sluoksnių izoliacijos apatiniam sluoksniui rekomenduojame naudoti PAROC®eXtra™ arba PAROC®WAS 50, o ant viršaus įrengti apsaugą nuo vėjo iš PAROC® WAS35t, PAROC® WAS 25t arba PAROC® Cortex™. Mes rekomenduojame naudoti vienasluoksnę PAROC®Cortex One™ plokštę, kuri kaip ir PAROC® Cortex™ yra padengta specialia danga, laidi vandens garams, ypatingai mažai laidi orui ir yra nedegi. Naudojant pilną PAROC® Cortex One™ sistemą su visomis papildomomis sandarinimo juostomis, ne tik sutaupysite laiko, bet ir įrengsite kokybišką sieną šilumos taupymo ir sandarumo požiūriu.

 

Vertikalaus viensluoksnio vėdinamos sienos karkaso sistema su vienu izoliacijos sluoksniu

Pav.1  Vedinamos_vmk_LT-M1

 

 

Vertikalaus viensluoksnio vėdinamos sienos karkaso sistema su dvigubu izoliacijos sluoksniu

 

 

 

 

Pav.2   Vedinamos_vmk_LT-M2

 

 

 

Vieno lygio karkaso vėdinamos sienos sistemos montavimo instrukcija:

Metalinio karkaso tipą, žingsnį, elementų storį, reikiamus varžtus, jų diametrą ir skaičių turi parinkti kvalifikuoti specialistai, įvertindami sienos ir apdailostipą, pastato aukštį ir orientaciją, vėjo apkrovas konkrečiose zonose ir kita.

 

Pav.3   Vedinamos_vmk_mont1

 

Tarp metalinių elementų ir sienos naudokite termoizoliacinę tarpinę.

 

Pav.4   Vedinamos_vmk_mont2

 

Tarp karkaso elementų sumontuokite šilumos izoliaciją PAROC® eXtra™ ir apsaugos nuo vėjo plokštes PAROC® Cortex™ arba naudokite viensluoksnį sprendimą su PAROC® Cortex One™.

 

Pav.4   Vedinamos_vmk_mont3

 

PAROC® Cortex™ plokščių sandūrų, pastato kampų bei angokraščiųsandarinimui naudokitePAROC® XST 020 ir PAROC® XST 021 juostas.

Pritvirtinkite vertikalius tėjinius profiliuočius, formuojančius mažiausiai 30 mm oro tarpą.

 

Pav.5   Vedinamos_vmk_mont4

 

Sumontuokite fasado apdailos sluoksnį.

 

Šilumos izoliacijos sluoksnio iš akmens vatos plokščių montavimo schemos

Pav.7    Vedinamos_vmk_LT-vata1 Pav.8        Vedinamos_vmk_LT-vata2 Pav.9            Vedinamos_vmk_LT-vata3