„Veikmės“ pasyvūs namai

Veikmės pasyvūs namai

Veikmės pasyvūs namai

UAB „Veikmė“ pasyvūs namai buvo suprojektuoti ir pradėti statyti 2010 metais Vilniuje, individualių gyvenamųjų namų kvartale prie Gulbino ežero. 2011 metais čia pastatyti du 202,12 m2 ir 184,23 m2 bendro ploto namai. Juos statant „Veikmė“ naudojosi pirmojo lietuviško pasyvaus namo statybos patirtimi ir pritaikė kelias naujoves. Pastatus projektavo UAB Veikmės projektai.

Veikmės pasyvūs namai.

Nauji sprendimai

Pirmas įdomus sprendimas, statant naujus pasyvius namus „Veikmės“ kvartale, buvo pritaikytas renkantis pamatų tipą. Viename naujųjų namų sumontuoti plokštieji pamatai. Klojant tokius pamatus išvengiama šiluminių tiltelių susidarymo. Suskaičiuota, kad šio tipo pamatų statybos kaina nėra didesnė už monolitinių, tačiau jų statyba yra gerokai spartesnė.

Šviežias oras tiekiamas per žemiau įšalo zonos sumontuotą vamzdyną

Kitas naujas sprendimas – oras į ventiliacijos sistemą patenka ne tiesiai iš lauko, o per 30 metrų ilgio vamzdį, kuris yra paklotas grunte žemiau įšalo zonos. Tokiu būdu žiemos metu tiekiamo oro, dar nepasiekusio rekuperatoriaus, temperatūra natūraliai pakeliama keliais laipsniais. Ši idėja buvo sugalvota ir sėkmingai pritaikyta Vokietijoje.

Pamatų konstrukcija

Dėl naujuose pasyviuose namuose panaudotos naujausios „Paroc” akmens vata apšiltintos tinkuojamojo fasado sistemos pastato apvalkalas tapo vientisesnis ir sandaresnis, todėl minimaliai sumažėjo šiluminių tiltelių atsiradimo galimybė.

Langai iškelti į izoliacinį sluoksnį ir užsandarinti, klijuojama Paroc akmens vatayje

Fasado šiltinimas

Naujai pastatytų „Veikmės“ pasyvių namų langai pagaminti Lietuvos bendrovėje „Megrame” ir atitinka pasyviųjų namų standartą. Languose – 3 dalių stiklo paketai, du iš jų dengti selektyvine danga. Šilumos perdavimo koeficientas Uw = 0,78 (W/m2K). Virš pietinių fasadų langų įrengti stogeliai arba žaliuzės, kurios riboja į namus vasarą patenkančią saulės energiją ir taip saugo patalpas nuo perkaitimo.

Karšto vandens ruošimui naudojami saulės kolektoriai

Saulės kolektoriai šildo vandenį

„Veikmės“ pasyviuose namuose ant garažo stogo sumontuoti austrų gamybos saulės kolektoriai. Jie skirti karšto vandens ruošimui. Į pasyviųjų namų sistemas integruotais saulės kolektoriais siekiama dar labiau padidinti individualiųjų gyvenamųjų namų energinį efektyvumą. Tokia sistema, nenaudodama dujų, vasaros metu visiškai patenkina namo gyventojų karšto vandens poreikį. Kai saulės energijos kiekio nepakanka, karštas vanduo 200 litrų talpos šildytuvuose iki reikiamos temperatūros pašildomas dujiniais katilais.

Vėdinimo sistemos montavimas

Šiuose namuose įrengta kombinuota šildymo sistema. Sumontuotos UAB „Aereco” vėdinimo sistemos su nesusisiekiančių oro srautų rekuperatorium. Sumontuoti 92 procentų naudingumo rekuperatoriais PROMETHEO HR400. Rezervinis grindų šildymas, sumontuotas per visą namų perimetrą prie išorės sienų bei tualete ir vonioje. Sanitariniuose mazguose sumontuoti kombinuoti gyvatukai prijungti prie šildymo sistemos (šildymo sezono metu) arba prie elektrinio kaitinimo elemento (vasaros sezono metu).

Sumontuotas rekuperatorius PROMETHEO HR400

Vidaus apdailai panaudotų medžiagų klasė atitinka namo komforto lygį – išklotos ąžuolinės parketlentės, išklijuotos keraminės plytelės, sumontuoti modernūs virtuvės baldai su „Electrolux” buitine technika (buitinių prietaisų energijos klasė A+ ir A++). Palikta galimybė pagal pirkėjo poreikį susikurti dar daugiau patogumo – čia galėtų atsirasti židinys, išskirtinė apšvietimo sistema, protingo namo elementai ir kiti modernūs sprendimai.

Šie energiškai efektyvūs namai yra kruopščiai apšiltinti, jo konstrukcijos elementai ir jungtys – sandarios. Šiuose namuose buvo atliktas pasyviesiems namams būtinas oro skverbties matavimas – oro pralaidumo koeficientas yra 0,5 h-1, o tai yra žymiai aukštesnis rodiklis už norminį.

Fasado apdailos darbai

 

Matavimai ir energinis naudingumas

Šiuose pastatuose 2011 metų sausio mėnesį buvo atlikti oro skverbties matavimai. Pastatų sertifikavimo biuras nustatė, kad šių namų oro skverbtis, matuojant pagal pagal LST EN 13829 reikalavimus yra 0,57 h-1 ir atitinka STR reikalavimus. Leistinas oro skverbties rodiklis pagal STR 2.05.01:2005 yra n50≤ 1,5 h-1.

2011 metų kovo mėnesį šiems namams buvo suteikti A klasės energinio naudingumo sertifikatai, patvirtinantys, kad jų skaičiuojamosios suminės energijos sąnaudos vienam kvadratiniams metrui naudingo ploto neviršija 54,86 kWh.

Energinio naudingumo sertifikatas

Pasikeitus pastatų energinio naudingumo sertifikavimo standartams, šie namai buvo dar kartą sertifikuoti ir jiems priskirta A+ energinio naudingumo klasė.